Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Budżet UE - nowe perspektywy, nowe cele

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 20 listopada 2013
  • 15:48
  • 1
  • Tagi: Bruksela budżet budżet UE finanse Parlament Europejski Parlament Europejski - błąd Unia Europejska
  • Powiększ tekst

Parlament Europejski przyjął w środę budżet UE na rok 2014. Budżet ten jest rezultatem porozumienia osiągniętego pomiędzy PE i Radą podczas negocjacji w ubiegłym tygodniu. W płatnościach, 500 milionów euro dodanych zostało do budżetu na rok 2014, dając rezultat podobny do początkowej pozycji Rady, wynoszącej 135 miliardów euro. Zobowiązania ustalono na 142 miliardy euro, co jest zgodne z propozycją Komisji Europejskiej.

Po negocjacjach, które przeciągnęły się do poniedziałku w nocy, Parlament oraz Rada ustaliły, że rozwiążą problem niedoborów w płatnościach w bieżącym roku budżetowym, co było podstawowym warunkiem porozumienia w sprawie wieloletniej perspektywy finansowej (MFF) stawianym przez Parlament. Posłowie chcieli uniknąć rozpoczynania pierwszego roku nowej perspektywy finansowej z długami. MFF został przyjęty wczoraj.

Posłowie upewnili się także, że UE udzieli pomocy finansowej ofiarom katastrofalnej powodzi i suszy, które miały miejsce w 2013 roku oraz że priorytety Parlamentu na rok 2014 w obszarach takich jak: zatrudnienie, badania, innowacyjność, zarządzanie granicami oraz pomoc humanitarna, zostaną uwzględnione.

Anne Jensen (ALDE, DK), odpowiedzialna za porozumienie budżetowe 2014 w Parlamencie, opisała wynik rozmów, jako budżet na okres "zaciskania pasa", ponieważ jest on o prawie 6% niższy od ubiegłorocznego. "Jestem jednak zadowolona, że udało się nam zabezpieczyć finansowanie polityk związanych za wzrostem, takich jak: badania, edukacja i innowacyjność oraz pomocy humanitarnej dla Bliskiego Wschodu", powiedziała posłanka.

Więcej na zatrudnienie, badania, innowacyjność oraz edukację

Rada zgodziła się na oczekiwania Parlamentu, związane z przeznaczeniem większych sum na walkę z galopującym bezrobociem wśród ludzi młodych w UE. Budżety na inwestycje w polityki, które mogą przynieść wzrost gospodarczy, takie jak badania (Horyzont 2020), digitalizacja, małe i średnie przedsiębiorstwa (COSME) oraz edukacja (ERASMUS+), także wzrosną w porównaniu do pierwotnej propozycji przedstawionej przez Radę.

Zarządzanie granicami, azyl, wsparcie i pomoc humanitarna dla uchodźców

Parlament uzyskał także poparcie państw członkowskich dla wzmocnienia agencji UE FRONTEX, odpowiedzialnej za zarządzanie granicami zewnętrznymi oraz Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu. Agencja EUROPOL, także dostanie wsparcie towarzyszące jej nowym zadaniom związanym z odpieraniem cyber-ataków.

Parlament zapewnił także większe fundusze, w celu wypełnienia przez UE międzynarodowych zobowiązań dotyczących sytuacji na Bliskim Wschodzie, wspólnie z ONZ, wobec rosnącej liczby uchodźców z Syrii.

Parlament zgadza się z wymaganiami Rady wobec Cypru

Parlament zgodził się w zamian na życzenie państw członkowskich, aby zwiększyć fundusze dla Cypru, które są częścią pakietu ratunkowego z okresu, w którym Cypr był na skraju bankructwa.

Co dalej?

Rada przyjęła budżet na rok 2014 wczoraj, podczas Rady ds. Ogólnych.

Wczorajsza akceptacja Parlamentu dla MFF, otwiera drogę do głosowań nad poszczególnymi programami unijnymi, z których wiele odbędzie się jeszcze w tym tygodniu. Jest to ostatni krok, umożliwiający wszystkim programom rozpoczęcie działań z dniem 1 stycznia 2014 roku.

(PE)

 

 

----------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------

Polecamy wSklepiku.pl!

"Unia Europejska"

Unia Europejska

Książka przystępnie wyjaśnia, czym jest Unia Europejska oraz jak kształtowało się jej oblicze i co miało na to wpływ. Omówiony został przebieg integracji europejskiej w różnych wymiarach od zakończenia II wojny światowej aż po rok 2007, w tym droga do jednolitego rynku i wspólnej waluty oraz towarzyszące tym procesom reformy instytucjonalne.

Komentarze