Szpital na Narodowym. Znane są orientacyjne koszty
Kilkanaście milionów złotych ma kosztować przerobienie Stadionu Narodowego na tymczasowy szpital. Według szefa KPRM Michała Dworczyka dostosowanie obiektu na potrzeby walki z epidemią oznacza „dość poważne” prace budowlane
Czytaj też: Dworczyk: chcemy, by szpital na Narodowym był gotowy szybko
Jak poinformował minister, pomieszczenia szpitalne mają powstać na koronie Stadionu Narodowego. Niektóre prace budowlane będą dość poważne, ponieważ trzeba wydzielić części na stadionie, by te „czyste” były oddzielone od zakażonych w sposób trwały. (…) Są więc budowane śluzy pomiędzy tymi częściami - wskazał Dworczyk.
Poza tym jest sporo takich prac związanych z kładzeniem infrastruktury czy to doprowadzającej tlen, czy to doprowadzającej elektryczność. Natomiast większość wyposażenia, czyli respiratory, łóżka, kardiomonitory, kardiografy będzie z zasobów Agencji Rezerw Materiałowych i znaczna część tego sprzętu już jest zwieziona na miejsce - informował minister, szef KPRM.
Czytaj też: Tymczasowy szpital na Stadionie Narodowym pomieści ok 500 pacjentów
Pytany o koszty nie podał konkretnej kwoty. Wskazał, że będzie to kilkanaście milionów złotych i zapewnił, że dokładniejsze dane rząd będzie mógł podać w ciągu kilku dni. Dr Artur Zaczyński, który ma kierować tymczasowym szpitalem, wskazał, że prace budowlane są prowadzone w taki sposób, by infrastruktura już pozostała na stadionie na przyszłość.
W tymczasowym szpitalu na Stadionie Narodowym ma być 500 łóżek. Do ich obsłużenia potrzeba 95 lekarzy, 170 pielęgniarek, 340 opiekunów medycznych i sanitariuszy oraz 85 ratowników po kursie pierwszej pomocy. Rząd uruchomił specjalną infolinię pod nr 22 295 95 00 dla członków personelu medycznego, którzy chcieliby podjąć pracę w szpitalu na Narodowym.
money.pl/mt