Bolesna kara Komisji Europejskiej wobec nieuczciwych banków
Komisja Europejska ukarała dziś osiem instytucji finansowych na łączną kwotę 1,7 mld euro za udział w nielegalnych kartelach na rynku instrumentów pochodnych. Chodzi o zmowy dotyczące wskaźników EURIBOR i LIBOR.
"W środę Komisja podjęła decyzję w dwóch sprawach kartelowych w sektorze finansowym. Osiągnęliśmy ugodę z ośmioma instytucjami finansowymi, które pogwałciły unijne zasady antymonopolowe, i ukaraliśmy je za te naruszenia. Łączna kara wyniosła 1,7 mld euro; to najwyższa kara, jaką KE nałożyła za złamanie zasad antymonopolowych" - poinformował na konferencji prasowej w Brukseli komisarz UE ds. konkurencji Joaquin Almunia. Cztery banki uczestniczyły w kartelu dotyczącym instrumentów pochodnych (interest rate derivatives) denominowanych w euro. Były to: Barclays, Deutsche Bank, Societe General i RBS. Pięć banków (RBS, UBS, Deutsche Bank, JPMorgan, Citigroup) i jeden broker (RP Martin) uczestniczyli z kolei w dwustronnych kartelach związanych z instrumentami pochodnymi denominowanymi w japońskich jenach. W sumie największa kara przypadła niemieckiemu Deutsche Bank, bo ponad 725 mln euro. W stosunku do instytucji, które nie przystały na ugodę, nadal prowadzone jest dochodzenie. Te, które porozumiały się z KE, otrzymały upust w karze. Kary w ogóle nie zapłacą Barclays i UBS, bo jako pierwsze ujawniły KE istnienie karteli.
"Odkryliśmy, że w kartelu dotyczącym instrumentów pochodnych opartych na euro uczestniczące w nim banki koordynowały między sobą wpływ na wskaźnik EURIBOR. Omawiały też poufne komercyjne informacje, których nie powinny omawiać z uczestnikami rynku" - powiedział Almunia. W przypadku instrumentów pochodnych opartych na jenach banki manipulowały wskaźnikami JPY LIBOR i TIBOR.
(PAP)
jzi/ ksaj/ kar/