Informacje

Rynek w Jeleniej Górze Fot. Urząd Miasta Jelenia Góra/Wikipedia
Rynek w Jeleniej Górze Fot. Urząd Miasta Jelenia Góra/Wikipedia

Wspólna infrastruktura turystyczna na pograniczu polsko-czeskim

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 9 grudnia 2013, 15:04

  • Powiększ tekst

Tablice informacyjne przy najważniejszych obiektach zabytkowych, multimedialne aplikacje oraz nowe, połączone ścieżki rowerowe to efekt współpracy samorządu Jeleniej Góry (Dolnośląskie) i czeskiego Turnova. Inwestycje są dofinansowane z pieniędzy UE.

Jak powiedział PAP w poniedziałek rzecznik Urzędu Miasta w Jeleniej Górze Cezary Wiklik, "spontaniczna współpraca z samorządem czeskiego miasta Turnov rozpoczęła się w 2012 r. od organizacji festiwali kultury żydowskiej na polsko-czeskim pograniczu".

"Szybko okazało się, że po obu stronach granicy jest wiele obiektów kulturalnych i zabytkowych, które są opisane w językach niemieckim i angielskim, ale brakuje informacji po polsku w Czechach, a po czesku na naszym terenie. Tymczasem zauważalne jest zjawisko, że coraz więcej osób z pogranicza nie jedzie na drugą stronę już tylko w celach handlowych, by coś taniej kupić. Przyjeżdżają w celach turystycznych, rekreacyjnych i kulturalnych"

- powiedział Wiklik.

Efektem tej obserwacji jest projekt "QR CODE - informujemy i wzajemnie się poznajemy", zrealizowany w tym roku przez  samorządy Jeleniej Góry i Turnova.

Po polskiej stronie ustawiono 22 tablice informacyjne przy najważniejszych obiektach zabytkowych. Są na nich krótkie informacje w językach: czeskim, niemieckim i angielskim.

Jest też możliwość pobrania aplikacji multimedialnej na telefon komórkowy, bo na tablicach znalazł się kod QR (Quick Response).

Jak poinformował rzecznik, w powiecie jeleniogórskim w poniedziałek projekt oficjalnie uruchomiono i tablice znalazły się m.in. przy miejskim ratuszu, baszcie Grodzkiej, kościołach pod wezwaniem: św. Zbawiciela, Erazma i Pankracego, Łaski, Jana Chrzciciela oraz obu kościołach w Sobieszowie, świątyni w Maciejowej i kaplicy św. Anny. Tablice umieszczono też przy baszcie i Bramie Wojanowskiej, pałacu Schaffgotschów i Dworze Czarne oraz Muzeum Gerharda Hauptmanna w Jagniątkowie.

Po stronie czeskiej ma stanąć 12 tablic. Dodatkowo w niektórych miejscach - zarówno w Polsce, jak i w Czechach - ustawiono stojaki rowerowe, również wzbogacone o ilustracje dotyczące zabytkowych obiektów - ryciny i repliki pocztówek.

"Rozbudowa wspólnej, nowej sieci ścieżki rowerowej, która łączy pograniczne oraz sąsiadujące ze sobą rejony to nasz absolutny priorytet"

- podkreślił Wiklik.

Projekt "QR CODE - informujemy i wzajemnie się poznajemy", realizowany przez samorządy Jeleniej Góry i Turnova, finansowany jest z funduszy europejskich w ramach współpracy transgranicznej.

 

(PAP), on

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych