Google: 2 miliony euro na walkę z cyfrowym wykluczeniem
Ruszył projekt Google.org Impact Challenge - otwarty program grantowy dla organizacji z Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które przeciwdziałają pogłębianiu się różnic społecznych, wykluczeniu cyfrowemu i wspierają inkluzywny wzrost gospodarczy. Google przekaże 2 miliony euro na rozwój wybranych projektów z Polski i dziesięciu innych krajów regionu. Zgłoszenia trwają do 1 marca
Technologia stała się kołem ratunkowym dla europejskich przedsiębiorców i całych społeczeństw w czasie kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19 - pomaga codziennie znaleźć wiarygodne informacje medyczne, zrobić zakupy przez internet, a także umożliwia zdalne prowadzenie nauki i kontakt z najbliższymi. Jednocześnie pandemia zwiększyła nierówności w społeczeństwie i niedostatek umiejętności cyfrowych, a ryzyko wykluczenia niektórych grup społecznych stało się jeszcze bardziej namacalne. W miarę jak gospodarki szukają drogi powrotu do normalności, kluczowym zadaniem staje się zapewnienie “cyfrowej przyszłości”, w której te same możliwości i szanse są dostępne dla wszystkich.
Google konsekwentnie wspiera działania na rzecz wyrównywania szans i wzrostu cyfrowych kompetencji. W zeszłym roku firma zobowiązała się, że pomoże 10 milionom ludzi i firm w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce rozwinąć swój biznes, nabyć nowe umiejętności lub wejść na nową ścieżkę kariery. W Europie Środkowo-Wschodniej tylko w 2020 roku udzieliła wsparcia 250 tysiącom osób (w tym 48 tysiącom Polaków) w rozbudowie posiadanych umiejętności cyfrowych lub w rozpoczęciu nowej drogi zawodowej dzięki nowym technologiom.
Obecnie Google chce wesprzeć inicjatywy, których celem jest odbudowa gospodarki, ale z naciskiem na inkluzywność społeczną oraz walkę z wykluczeniem. Do 1 marca 2021 roku wszystkie organizacje pozarządowe, podmioty komercyjne oraz instytucje akademickie z Polski mogą składać wnioski na stronie g.co/ceechallenge. Projekty muszą mieć charakter charytatywny, ale ich skala i poziom rozwinięcia mogą być dowolne - pomoc można otrzymać niezależnie od tego, czy jest to nowy pomysł, czy już działający program, który może się rozwinąć. Organizacje aplikujące muszą pochodzić z jednego z następujących krajów: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Słowenia.
Rzeczywistość jakiej musieliśmy stawić czoła w obliczu pandemii to z jednej strony konieczność mierzenia się z kryzysem gospodarczym, ale także szansa wiążąca się z przyspieszeniem w rozwoju technologii. Wykorzystanie tej szansy wymaga zarówno narzędzi jak i umiejętności. Dlatego teraz, bardziej niż kiedykolwiek, ważne jest by zasypywać nierówności cyfrowe i dbać o inkluzywność społeczną- powiedziała Justyna Orłowska, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.
Jestem przekonana, ze inicjatywa Google.org Impact Challenge pomoże organizacjom w Polsce odpowiedzieć na te wyzwania i nie mogę się doczekać oceny prac. Wspieram w pełni cel inicjatywy, jakim jest budowa społeczeństwa w pełni wykorzystującego technologie cyfrowe i nie mam wątpliwości, że dobrych pomysłów będzie tak wiele, że wyzwaniem dla nas będzie wybrać te najlepsze - dodała.
Inicjatywa Google.org Impact Challenge to kontynuacja zobowiązania Google wobec Polski oraz całej Europy Środkowo-Wschodniej poprzez wsparcie charytatywnych projektów, których celem jest rozwój edukacji cyfrowej oraz potencjału gospodarczego krajów regionu. Tylko w ubiegłym roku Google.org przyznał ponad 1,5 miliona euro indywidualnych grantów organizacjom charytatywnym w Europie Środkowo-Wschodniej, których misja pokrywa się z tymi celami - z czego w Polsce przyznano ponad 400 tysięcy euro finansowania. Ponadto, w ramach zeszłorocznego programu Google.org Impact Challenge: Bezpieczeństwo w sieci dwie polskie organizacje - Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Polska Akcja Humanitarna - otrzymały europejskie granty dla projektów zwiększających bezpieczeństwo w internecie.
Projekty, które w obecnym programie otrzymają wsparcie, zostaną wybrane przez Google we współpracy z Grupą INCO oraz panelem ekspertek i ekspertów, w skład którego wchodzi kilkanaście osób ze świata nauki, biznesu oraz sektora publicznego z całego regionu.
Więcej informacji na temat inicjatywy Google.org Impact Challenge oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie internetowej: g.co/ceechallenge.
Czytaj też: Indeks Cyfryzacji Gospodarki: Polska w gronie wybijających się
Mat.Pras./KG