NCBR: publikacja na temat efektów wdrażania programu pomocowego
Efekty wdrażania programu pomocowego prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w latach 2014 – 2019, którego wartość to ponad 22 miliardy złotych, opisano w nowej publikacji NCBR - poinformowała w czwartek agencja
Opracowanie „Pomoc Publiczna. Efekty wdrażania Programu Pomocowego w latach 2014-2019” przygotowali eksperci NCBR. Podsumowano w niej efekty wdrażania Programu Pomocowego prowadzonego przez Centrum w latach 2014 – 2019. W komunikacie przesłanym PAP przypomniano, że to druga analiza z serii „Krajobraz innowacji”, która ukazuje sposób i skalę oddziaływania programów NCBR na krajową gospodarkę i ekosystem innowacji.
Jestem przekonany, że publikacja przyczyni się do głębszej refleksji na temat znaczenia innowacyjnych, nowoczesnych rozwiązań dla naszej gospodarki, ale też dla naszego rozwoju. Liczę, że stanie się również punktem wyjścia do dyskusji na temat przyszłości, kierunków zmian gospodarczych i cywilizacyjnych – powiedział cytowany w komunikacie dyrektor NCBR Wojciech Kamieniecki.
Dodał, że w jego ocenie na skutek wieloletniego działania w ekosystemie innowacji, NCBR stał się centrum wiedzy i kompetencji na temat kierunków rozwoju, nowoczesnych technologii i innowacji. „Realizując naszą misję, dzielimy się jednocześnie zdobytą wiedzą i doświadczeniami” - zaznaczył.
Program Pomocowy NCBR, jak wyjaśniono w przesłanym komunikacie, jest odpowiedzią na bardzo ważny problem, jakim był niski poziom innowacyjności polskiej gospodarki i aktywności badawczo-rozwojowej rodzimych przedsiębiorstw.
Skala oddziaływania instrumentów finansowych będących w gestii NCBR jest na tyle duża, że daje się ująć i zmierzyć na poziomie makroekonomicznym. Pozytywne oddziaływanie wsparcia powinno skutkować wzrostem wartości PKB w 2023 roku o ok. 17,4 mld zł. w porównaniu do sytuacji bez realizacji interwencji. Wsparcie udzielone za pośrednictwem programu wywołało także pożądany efekt zachęty, wyrażający się poprzez zwiększenie wydatków na działalność B+R ponoszonych przez beneficjentów wsparcia - napisano.
Podkreślono, że bardzo ważnym aspektem jest dalsze działanie na rzecz wzmocnienia współpracy na linii nauka-biznes. Wskazano, że kontekście transferu wiedzy istotne znaczenie mają wszelkie programy skierowane do młodych naukowców, mogących stać się liderami zmian w swoim środowisku, a w przyszłości naturalnymi beneficjentami programów dla startupów.
Należy również zwrócić uwagę na takie podmioty jak Centra Transferu Technologii czy Spółki Celowe. Ich niewykorzystany do tej pory potencjał może zostać zagospodarowany w kierunku powszechnego doradztwa, brokeringu innowacyjnego czy nawet przygotowania kadr uczelni i jednostek naukowych do sprawnego poruszania się w świecie biznesu - napisano.
Publikacja jest bezpłatna i dostępna do pobrania na stronie NCBR: https://www.gov.pl/web/ncbr/pomoc-publiczna-efekty-wdrazania-programu-pomocowego-w-latach-2014-2020 .
NCBR/KG