Informacje

Fot. Fratria/Julita Szewczyk
Fot. Fratria/Julita Szewczyk

NCBR ma 5,5 mld zł na nowatorskie projekty firm i naukowców

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 19 stycznia 2017, 12:14

  • 1
  • Powiększ tekst

Ponad 5 mld zł na nowatorskie projekty w 2016 roku rozdysponowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, kolejne 5,5 mld złotych zostanie przyznanych w 2017 roku - poinformował wicepremier i szef resortu nauki Jarosław Gowin.

Środki te są przyznawane w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (IR). Jest to największy w Unii Europejskiej krajowy instrument, który wspiera prace rozwojowe i badania przemysłowe, komercjalizację prac B+R oraz współpracę między sektorem nauki oraz biznesu.

Na jego realizację w latach 2014-2020 przeznaczono ponad 36 mld zł. Z tej kwoty blisko 22 mld zł znajduje się w dyspozycji NCBR - agencji wykonawczej resortu nauki.

Chcę podkreślić, że z działań NCBR nie jest wykluczony żaden sektor - zaznaczył wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

W 2017 r. planowane jest uruchomienie 17 konkursów w ramach Programu Operacyjnego IR na łączną kwotę 5,5 mld zł - zapowiedział wicepremier. Będą to środki przeznaczone dla branż, które mają największy potencjał rozwojowy i są ważne z punktu widzenia społecznego. Gowin wskazał m.in. program bezemisyjnego transportu publicznego.

Stwierdził, że choć firmy i instytucje mogą starać się o miliardy złotych ze środków, którymi dysponuje NCBR, to ta agencja "nie jest bankomatem zapewniającym łatwy dostęp do pieniędzy."

Tak bywało w przyszłości, ale dzięki reformie wprowadzonej przez pana prof. Chorowskiego, dyrektora BCBR, dzisiaj jest ono nastawioną na praktyczne efekty gospodarcze - podkreślił Jarosław Gowin.

Wicepremier dodał, że najważniejsze jest to, aby wydane środki przyniosły konkretne efekty, które można zmierzyć z perspektywy makroekonomicznej, jak i poziomem życia Polaków.

Nie poprzestajemy na kontynuacji już wprowadzonych mechanizmów wsparcia komercjalizacji B+R. Korzystając z najlepszych światowych doświadczeń, na przykład amerykańskiej agencji DARPA, wprowadzamy nowe rozwiązania, stawiając ambitne, ale konkretne cele, zapewniając publiczne wsparcie dla innowacyjnych projektów wysokiego ryzyka - wyjaśniał.

Jak poinformował w czwartek dyrektor NCBR prof. Maciej Chorowski w 2017 roku NCBR będzie kontynuowało większość ustanowionych wcześniej programów, czyli "szybką ścieżkę" - z budżetem 2,75 mld zł, programy sektorowe, Regionalne Agendy Naukowo-Badawcze oraz projekty aplikacyjne.

Uruchomione zostaną także trzy nowe programy sektorowe - dla sektora farmaceutycznego (190 mln zł), sektora recyklingu surowców mineralnych i drewna (90 mln zł) oraz sektora leśno-drzewnego i meblarskiego (120 mln zł) - oraz dwa nowe Wspólne Przedsięwzięcia: z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem i Gaz Systemem., tzw. INGA (200 mln zł) oraz z PKP Polskie Linie Kolejowe (25 mln zł).

Współfinansując nowatorskie projekty przedsiębiorców i naukowców pomagamy zmniejszyć ryzyko związane z realizacją prac B+R, przyczyniając się do lepszej i szybszej komercjalizacji badań - mówił prof. Maciej Chorowski.

Dodał, że obserwując dotychczasowe efekty działań, mierzone zarówno wzrostem nakładów przedsiębiorców na badania i rozwój, jak i rosnącą liczbą jednostek naukowych współpracujących z firmami w obszarze B+R, liczy na dalszą poprawę wskaźników innowacyjności polskiej gospodarki w najbliższych latach.

PAP, MS

Powiązane tematy

Komentarze