Prezes ZUS rozmawiała z przedsiębiorcami o programach transformacji cyfrowej
Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska uczestniczyła w spotkaniu ze środowiskami przedsiębiorców, podczas którego omówiła planowane zmiany związane z programami transformacji cyfrowej. „Chcemy, aby doszło do daleko idącego odciążenia płatników składek z dotychczasowych zadań” – podkreśla prof. Uścińska.
ZUS zorganizował dwudniowe webinarium „ZUS - Programy Transformacji Cyfrowej”. Uczestniczyło w nim kilkuset przedsiębiorców oraz kadra kierownicza Centrali ZUS. Spotkanie dotyczyło programów transformacji cyfrowej, które mają ułatwić prowadzenie firm. Spotkanie miało charakter konsultacyjny.
ZUS przejmie na siebie obowiązek ustalania wysokości składek, które należy opłacić i zgłaszania oraz wyrejestrowania z ubezpieczeń. Na podstawie przekazanego przez płatnika Jednolitego Pliku Ubezpieczeniowego (JPU) ZUS poinformuje przedsiębiorcę o wysokości składek. Jeśli przedsiębiorca nie będzie miał zastrzeżeń do przygotowanych przez ZUS wyliczeń, wystarczy, że opłaci składkę.
„Chcemy, by w ramach automatyzacji obsługi płatników składek i automatyzacji wypłaty zasiłków doszło do daleko idącego odciążenia płatników składek z tych dotychczasowych zadań” - podkreślała prezes ZUS. Jak dodała prof. Uścińska, automatyzacja obliczania należnych składek wpisuje się w kontekst wcześniejszych reform, w tym e-składki oraz elektronicznych zwolnień lekarskich.
Prostsze będą też zasady ustalania prawa do zasiłków oraz ich obliczania. ZUS przejmie wypłatę wszystkich zasiłków z ubezpieczeń społecznych, także tych, które teraz wypłaca pracodawca. Aby otrzymać zasiłek, nie trzeba będzie składać wniosku do ZUS - zasiłki będą wypłacane na podstawie zwolnienia lekarskiego lub informacji o udzielonym urlopie macierzyńskim.
„Okres pandemii, oprócz ogromnych transferów pieniężnych, to także unowocześnienie obsługi naszych klientów oraz elektronicznej formy składania wniosków” - wskazała profesor Uścińska.
Programy transformacji cyfrowej to wynik przyjętej przez Zakład Strategii na lata 2021-2025. W ciągu najbliższych kilku lat sposób funkcjonowania Zakładu, a wraz z nim systemu zabezpieczenia społecznego, ulegnie daleko idącej transformacji. Zarząd Zakładu przyjął plan transformacji organizacyjnej i cyfrowej ZUS na lata 2021–2025, który obejmuje nowoczesny e-urząd, automatyzację i doskonalenie procesów oraz nowoczesną architektura IT, elektronizację procesów, komunikacji i dokumentacji oraz wymianę i integrację danych w ramach e-administracji.
Czytaj też: NBP: Banki z potężnym wzrostem zysku netto w I kw.
PAP/kp