Informacje

Fot.Internet/nbp.pl
Fot.Internet/nbp.pl

RPP: Utrzymywanie stóp na niezmienionym poziomie w kolejnych kwartałach sprzyja ożywieniu krajowej gospodarki

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 8 stycznia 2014, 15:25

  • Powiększ tekst

Wzrost aktywności gospodarczej na świecie pozostaje umiarkowany. W Stanach Zjednoczonych koniunktura wyraźnie poprawia się, w efekcie czego Rezerwa Federalna podjęła decyzję o zmniejszeniu od stycznia 2014 r. skali luzowania ilościowego. Równocześnie następuje powolne ożywienie wzrostu w strefie euro, choć skala ożywienia jest niewielka i silnie zróżnicowana pomiędzy poszczególnymi krajami strefy - napisała w komunikacie po posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej.

W ocenie rady w największych gospodarkach wschodzących dynamika aktywności gospodarczej – pomimo pewnej poprawy – nadal kształtuje się na niskim jak na te kraje poziomie. Umiarkowane tempo wzrostu aktywności gospodarczej na świecie sprzyja utrzymywaniu się niskiej inflacji w wielu krajach.

Prognozy dla Polski

Dane o krajowej aktywności gospodarczej w listopadzie 2013 r. sygnalizują kontynuację stopniowego ożywienia wzrostu w Polsce. W szczególności dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej (po wyeliminowaniu czynników sezonowych) wskazują na utrwalenie tendencji wzrostowych w przemyśle i handlu detalicznym. Równocześnie ograniczenie spadku produkcji budowlano-montażowej świadczy o pewnej poprawie sytuacji w budownictwie. Także wskaźniki koniunktury sygnalizują dalszy wzrost aktywności w gospodarce.

Skutki ożywienia

Postępujące ożywienie gospodarcze jedynie w ograniczonym stopniu przekłada się na poprawę sytuacji na rynku pracy, a wzrost zatrudnienia pozostaje niewystarczający do obniżenia stopy bezrobocia, która kształtuje się nadal na podwyższonym poziomie. Wysokie bezrobocie ogranicza presję płacową i popytową w gospodarce, a dynamika płac w sektorze przedsiębiorstw pozostaje niska.

Inflacja

Inflacja CPI w listopadzie 2013 r. obniżyła się do 0,6% (z 0,8% w październiku), pozostając wyraźnie poniżej celu inflacyjnego NBP (2,5%). Towarzyszył temu spadek większości miar inflacji bazowej. Równocześnie wciąż obniżają się ceny produkcji sprzedanej przemysłu, co sygnalizuje niską presję kosztową w gospodarce. Na niskim poziomie kształtują się również oczekiwania inflacyjne.

Akcja kredytowa

Przyrost akcji kredytowej dla sektora prywatnego pozostaje ograniczony. W listopadzie 2013 r. roczne dynamiki kredytów dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych wciąż były niskie. Jednocześnie od połowy 2013 r. stopniowo przyspiesza dynamika kredytów konsumpcyjnych.

Koniunktura w przyszłości

W ocenie Rady, w najbliższych kwartałach prawdopodobna jest kontynuacja stopniowej poprawy koniunktury, jednak presja inflacyjna pozostanie ograniczona.  W związku z tym Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Rada podtrzymuje ocenę, że stopy procentowe NBP powinny pozostać niezmienione co najmniej do końca pierwszego półrocza br.
W ocenie Rady, obniżenie stóp procentowych w pierwszym półroczu ub. r. oraz utrzymywanie ich na niezmienionym poziomie w kolejnych kwartałach sprzyja ożywieniu krajowej gospodarki, stopniowemu powrotowi inflacji do celu oraz stabilizacji na rynkach finansowych.

Opr. Jas

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych