Gotówka wciąż jest silna
Mamy w Polsce bezpieczny system obsługi gotówki – podkreślał dr hab. Jakub Górka z Uniwersytetu Warszawskiego podczas webinarium zorganizowanego przez Serwis Samorządowy PAP.
Według ostatnich badań Narodowego Banku Polskiego w 2020 roku gotówka stanowiła niecałe 50 procent transakcji. Biorąc pod uwagę wartość płatności, gotówka to tylko niecałe 30 procent wszystkich transakcji w stacjonarnych sklepach, w urzędach i w płatnościach między osobami.
Gotówka wciąż jest silna. Dlaczego? Dlatego, że ma wiele cech, które podobają się Polakom – ocenił dr hab. Jakub Górka.
Gotówka jest wygodna, szybka w użyciu, bezpieczna, intuicyjna, pozwala kontrolować wydatki, zapewnia natychmiastowy rozrachunek, jest materialna, nie potrzebuje infrastruktury elektronicznej. Jest również anonimowa, czyli daje poczucie wolności, a za jej emisję odpowiada bank centralny - wyliczał.
Ekspert podkreślał, że Narodowy Bank Polski jest emitentem prawnego środka płatniczego i dba o tak zwaną płynność obrotu gotówkowego, czyli musi zapewnić jedną z głównych korzyści gotówki, a więc jej powszechną akceptowalność.
Dlatego niedawno zostały zainicjowane prace nad nowelizacją ustawy o usługach płatniczych - żeby nie było wątpliwości, że przedsiębiorcy mają obowiązek akceptować gotówkę w sklepach – zaznaczył dr hab. Jakub Górka.
W myśl projektowanego przepisu wszyscy przedsiębiorcy w stacjonarnych sklepach będą zobligowani do akceptacji płatności gotówkowych, wyjątkiem będą np. automaty czy sklepy, w których nie ma personelu, a także płatności w internecie i płatności na imprezach masowych.
Ekspert mówił także o bezpieczeństwie banknotów i monet. Według danych Narodowego Banku Polskiego w 2020 roku liczba falsyfikatów spadła do ok. 5000. To oznacza, że na jeden milion banknotów i monet w obiegu przypada tylko około 1,4 fałszywych.
Możemy powiedzieć, że fałszerstw gotówki w Polsce jest jak na lekarstwo i w tym aspekcie obrót gotówkowy jest bardzo bezpieczny - zaznaczył.
Webinarium odbyło się w ramach projektu „Wiem jak w banku. Wszystko o pieniądzu”, realizowanego przez Polską Agencję Prasową we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.
PAP/RO
CZYTAJ TEŻ: NIK na podstawie nieaktualnych danych atakuje Ministerstwo Finansów. Resort protestuje