Najbardziej zdrożał transport. Inflacja 4, 4 proc.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 4,4 proc. (przy wzroście cen usług – o 6,1 proc. i towarów – o 3,8 proc. – podał GUS.
W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,1 proc. (w tym usług – o 0,3 proc.; ceny towarów utrzymały się na tym samym poziomie).
W czerwcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie transportu (o 0,6 proc.) oraz restauracji i hoteli (o 1,1 proc.), które podwyższyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,06 p. proc i 0,05 p. proc. Niższe ceny w zakresie odzieży i obuwia (o 1,5 proc.) oraz łączności (o 0,7 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,06 p. proc i 0,03 p. proc.
W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie transportu (o 16,5 proc.) oraz mieszkania (o 5,1 proc.) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,41 p. proc. i 1,27 p. proc. Niższe ceny w zakresie odzieży i obuwia (o 0,5 proc.) obniżyły ten wskaźnik o 0,02 p. proc.
Oceniamy, że szanse na znaczący spadek inflacji w III kwartale są małe – dalej powinna ona oscylować blisko 4,5 proc. Oczekiwania inflacyjne przedsiębiorstw działających w handlu detalicznym jednoznacznie wskazują na dalsze podwyżki cen towarów - skomentował dane GUS analityk z zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) Michał Gniazdowski
Spadek inflacji do 4,4 proc. w czerwcu postrzegamy jako przejściowy. Pod koniec roku inflacja może wzrosnąć do ok. 4,9 proc.. Dla ścieżki stóp procentowych kluczowa będzie listopadowa projekcja NBP - powiedział starszy ekonomista ING BS, Dawid Pachucki.
GUS/ISBnews/RO
CZYTAJ TEŻ: Morawiecki: Nie będzie pobłażliwości dla prowadzących pod wpływem alkoholu