Spory odsetek młodych mówi: Nie - pracy, nauce i szkoleniom
W 2020 r. jeden na sześciu młodych mieszkańców Unii Europejskiej przypadał na grupę 3XNie, a więc tych, którzy nie chcą pracy, nauki ani szkoleń – informuje dziennika „Rzeczpospolita”
W ubiegłym roku, po raz pierwszy od ośmiu lat, w Unii Europejskiej powiększyła się liczba młodych dorosłych (20-34-latków), który nie zajmują się pracą, nauką ani się nie szkolą – poinformował w środę Eurostat. Ta grupa młodych określana jest angielskim akronimem NEET – czytamy na portalu rp.pl. Odsetek tych młodych ludzi zwiększył się więc w roku wybuchu pandemii. Potwierdza się więc teza, że koronakryzys dotknął szczególnie młode pokolenie.
Odsetek młodych, europejskich NEET (których po polsku można opisać jako grupę 3XNie), powiększył się w minionym roku do 17,6 proc. (czyli o 1,2 pkt. proc. w porównaniu z 2019 r), przy czym najbardziej wzrósł poziom bierności wśród 25-29 latków. W roku wybuchu pandemii prawie co piąty z nich nie pracował, nie uczył się ani nie szkolił (18,6 proc. – o 1,4 pkt proc. więcej niż rok wcześniej) – czytamy na rp.pl.
W unijnej średniej młodych NEET nieznacznie większy odsetek to kobiety (21,5 proc.), choć pewną część z nich pochłaniały inne zajęcia - obowiązki związane z opieką nad dziećmi, a w okresie pandemii obowiązki te trudniej było łączyć z pracą czy nauką. Wśród młodych mężczyzn odsetek niepracujących, nieuczących się i niekorzystających ze szkoleń wyniósł niemal 14 proc.
Jak informuje Rzeczpospolita, najmniejsza liczba biernych młodych ludzi przypadała na Holandię (8,2 proc.), Szwecję (8,8 proc.) oraz Norwegię (9,5 proc.), a największa na Włochy, w których bierność cechowała ponad 29 proc. młodych osób.
W Polsce znajdujemy się gdzieś pośrodku średniej unijnej, do grupy 3XNIE należy u nas 16,7 proc. młodych ludzi, o 0,6 proc. więcej niż rok wcześniej.
rp.pl/mt
Czytaj też: Nauka stacjonarna - od kwietnia!