Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Polscy przedsiębiorcy i menadżerowie: Elastyczna forma pracy zapobiega wypaleniu się

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 19 stycznia 2014, 11:37

  • Powiększ tekst

Polscy przedsiębiorcy przyznają, że elastyczna praca to często kluczowy argument w rękach pracodawcy składającego propozycję zatrudnienia. 73 proc. ankietowanych twierdzi, że spośród różnych ofert zatrudnienia wybraliby tę, która oferowałaby możliwość elastycznej pracy. Jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę Regus, światowego dostawcę rozwiązań w zakresie przestrzeni do pracy, aż 68 proc. respondentów potwierdza, że możliwość elastycznej pracy pozwala również zatrzymać pracowników w firmie.

Rekrutacja jest kosztowną procedurą — wiele firm na świecie chciałoby zmniejszyć nakłady z nią związane. Stowarzyszenie Chartered Institute of Personnel and Development szacuje, że koszt odejścia szeregowego pracownika to 4625 funtów. W przypadku członków kadry kierowniczej i specjalistów wzrasta on do 5000 funtów. Jak wskazują badania, zatrzymanie pracowników w firmie to priorytet dla ponad jednej trzeciej przedsiębiorstw. Na jakich w takim razie działaniach powinny skupić się firmy, aby zmniejszyć koszty zatrudnienia oraz przyciągnąć i zatrzymać najlepszych pracowników? Jak twierdzą ankietowani, elastyczna praca stanowi odpowiedź na wszystkie trzy problemy.

Sondaż został przeprowadzony przez firmę Regus wśród ponad 20 tysięcy menedżerów wyższego szczebla i właścicieli firm w 95 krajach. W Polsce - zdaniem kadry zarządzającej - elastyczne formy pracy pozwalają zapobiec wypaleniu się członków załogi (i w konsekwencji uniknąć kosztów związanych z zaangażowaniem agencji pracy) — 65 proc. ankietowanych wskazuje na nie jako dodatkową korzyść przyciągającą najbardziej utalentowanych pracowników.

Sondaż wykazał również, że 60 proc. respondentów uważa, iż możliwość elastycznej pracy zwiększa lojalność pracowników, 55 proc. ankietowanych odrzuciłoby ofertę pracy, jeśli wykluczałaby możliwość elastycznej pracy, 58 proc. badanych pozostałoby dłużej na poprzednim stanowisku, gdyby oferowało ono możliwość elastycznej pracy.

- Zatrudnienie i zatrzymanie w firmie najbardziej utalentowanych pracowników stanowi niezmiennie priorytet dla przedsiębiorstw, które odnoszą sukcesy. Nie wszystkie firmy mogą jednak pozwolić sobie na wysokie premie i atrakcyjne płace przy jednoczesnym zachowaniu konkurencyjności. Powstrzymanie wypalenia zawodowego pracowników jest też kluczowym czynnikiem pozwalającym uniknąć kosztów związanych z zaangażowaniem agencji pracy, a także niedogodności związanych z procedurą rekrutacyjną - komentuje wyniki Ruud Doggen, dyrektor generalny CEE Regus.

- Elastyczna praca jest tańsza niż praca w biurze w ustalonych godzinach pracy, oferuje atrakcyjne bonusy w postaci mniejszego stresu i większej równowagi między życiem prywatnym a pracą obecnym i potencjalnym pracownikom, a także stanowi niedrogie rozwiązanie umożliwiające przyciągnięcie i zatrzymanie najlepszych z nich. To niezwykłe, jak popularna stała się taka możliwość — wielu respondentów zdecydowało się na pracę właśnie z uwagi na oferowaną elastyczność – dodaje Ruud Doggen.

Opr. Jas

 

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych