Ruszył konkurs „Baczyński bez filtra”
W środę zainaugurowano konkurs fotograficzny dla młodzieży pod tytułem „Baczyński bez filtra”
W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Kamila Baczyńskiego. Poeta zginął w Pałacu Blanka 4 sierpnia około godziny 16. „Brylant, którym strzelamy we wroga” - tak historyk literatury Stanisław Pigoń nazwał Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, poetę, który najpełniej wyraził los tzw. pokolenia Kolumbów.
Trafił go niemiecki snajper strzelający z gmachu Teatru Wielkiego. 1 września zginęła jego żona - Barbara. Oboje pochowani są na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.
Spotykamy się tutaj dzisiaj, inaugurując konkurs „Baczyński bez filtra”, aby uhonorować twórczość i postać wybitnego poety. Powstańca Warszawskiego, żołnierza batalionów „Zośka” i „Parasol”, który zginął 77 lat temu, tutaj na posterunku. Broniąc Pałacu Blanka podczas Powstania Warszawskiego. Zostawił po sobie bardzo bogaty dorobek. To ponad 500 wierszy, kilkanaście poematów i opowiadań. Był też uznawany za najwybitniejszego przedstawiciela pokolenia Kolombów. Miał duże uznanie krytyki i starszych poetów. Rok 2021 został ogłoszony przez sejm rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Mamy liczne inicjatywy, za które bardzo dziękuję. Podejmowane także przez spółki państwowe. Baczyński należał do pokolenia, które tak naprawdę po zakończeniu edukacji musiało walczyć z bronią ręku z okupantem. W twórczości Baczyńskiego smutek i tragizm przeplata się z charakterystyczną dla młodego pokolenia nadzieja, miłością i pięknem. Jestem przekonana, że prace nadsyłane przez młodych ludzi będą miały takie motywy i pokazywały takie wartości - mówiła Anna Krupka, sekretarz stanu w ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
W trakcie trwania konkursu przewidziano szereg wydarzeń towarzyszących – spotkania z literaturoznawcami i pedagogami, czytanie poezji Baczyńskiego przez cenionych artystów i popularne gwiazdy, a także stworzenie serii podcastów i scenariuszy zajęć dydaktycznych do wykorzystania na lekcjach języka polskiego czy historii.
Dla Polskiej Grupy Energetycznej to zawsze zaszczyt wziąć udział jako partner w takim przedsięwzięciu, związanym z wybitną postacią pokolenia Kolumbów. Był wybitną poetą i poległ w wieku 23 lat. Krytycy i eksperci uznali, że mając 21 lat osiągnął dojrzałość poetycką. Cieszę się, że możemy ukazać tą postać młodemu pokoleniu jako człowieka, takiego normalnego. Któremu bliskie były wartości związane z młodością, ale i miłością do ojczyzny. One wszystkie są nam bliskie, a ostatnio są przez niektórych pomijane i zapominane. Konkurs ma przypomnieć postać i co nią kierowano - dodał Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
W ramach konkursu, na Instagramie rusza profil „Baczyński bez filtra”, na którym zarówno uczestnicy, jak i wszyscy chętni, mogą publikować, poza konkursem, zdjęcia oznaczone hasztagiem „#baczyńskibezfiltra”. Pojawią się one w specjalnej galerii.
Chcę bardzo podziękować za wsparcie i zaangażowanie instytucji i osób, bez których nie mielibyśmy sił, by zmierzyć się z twórczością Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i spojrzeć na nią przez pryzmat współczesności. Jestem przekonany, że w życiu poety data jego śmierci nie wyznacza jego końca. Poezja czyni go nieśmiertelnym. To świadczy ile nas się tutaj zebrało. On w swojej poezji dotyka tematów uniwersalnych. Chyba dlatego ten konkurs adresujemy głównie do młodzieży, by pomóc im dorosnąć. To pretekst, by postawić nie tylko pytanie o to kim był Baczyński, ale „kim ja jestem dzisiaj” - podsumował. Maciej Piwowarczuk, prezes Fundacji na rzecz Wielkich Historii.
Prace można zgłaszać do 31 sierpnia. Fundacja planuje w przyszłym roku wydanie albumu z najlepszymi pracami. Nagrody obejmują młodzież szkolną, ale w konkurs mogą zaangażować się wszyscy. Finał konkursu zaplanowany jest na 22 stycznia 2022 roku – w 101. urodziny poety.
Czytaj też: 77 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie!
KG