Aplikacja PGNiG „skroi na miarę” ofertę fotowoltaiki
PGNiG Obrót Detaliczny, we współpracy z Centrum Startupowym InnVento, przygotowuje pilotażowy projekt aplikacji LeadGen - prototyp symulatora modelu nasłonecznienia i oceny zapotrzebowania na docelową moc instalacji.
Oprogramowanie zbierze kluczowe parametry dla rozwiązań fotowoltaicznych, jak położenie nieruchomości, nasłonecznienie, wysokość budynków oraz zbada jakość powietrza. Aplikacja LeadGen będzie stosowana w ramach programu „Fotowoltaika dla domu”.
Wykorzystując dostęp do danych przestrzennych z portalu Geoportal, aplikacja pobierze szczegółowe informacje na temat budynków, np. liczbie kondygnacji, czy położeniu nieruchomości. Na podstawie fotomap określi wysokość drzew, które rzucają cień na budynek. Integracja aplikacji z serwisem z danymi o jakości powietrza w Polsce – airly.org, pozwoli ustalić skalę zanieczyszczenia, które wpływa na czystość oraz sprawność paneli słonecznych.
Oprogramowanie pobierze oraz przeanalizuje historyczne dane pogodowe w celu oceny poszczególnych obszarów pod kątem zmienności pogody. Oceni również odległość od pobliskiej infrastruktury, jak sieci energetyczne, zabudowania, drogi oraz instalacje gazowe, na potrzeby alternatywnego źródła energii.
Dzięki ofercie PGNiG, osoby zainteresowane wykorzystaniem energii fotowoltaicznej będą mogły liczyć na indywidualny dobór rozwiązania wraz z wymiarowaniem i montażem instalacji. Nasza aplikacja pozwoli na wynikową analizę danych w zintegrowanej, przystępnej dla użytkownika końcowego formule. W konsekwencji umożliwi przygotowanie wysokiej jakości oraz „skrojonej na miarę” oferty dla klientów indywidualnych – powiedział Arkadiusz Sekściński, wiceprezes Zarządu ds. Rozwoju w PGNiG.
Rezultaty Projektu LeadGen, realizowanego przez startup BitPeak, będą wdrożone przy współpracy z Krakowskim Parkiem Technologicznym (KPT), który jest operatorem programu akceleracyjnego, finansowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Dodatkowo włączony zostanie - jako projekt wprowadzający rozwiązania cyfrowe - do Programu Cyfryzacji „Procesor”, odpowiadającego za implementację cyfrowych rozwiązań, opartych na innowacyjnych technologiach informatycznych, w GK PGNiG.
Zadaniem aplikacji będzie zebranie oraz analiza, przy użyciu sztucznej inteligencji, informacji z kilkunastu ogólnodostępnych baz danych, m.in. z Krajowej Integracji Ewidencji Gruntów, Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, serwisu informacji o jakości powietrza, czy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Obecnie PGNiG Obrót Detaliczny realizuje program „Fotowoltaika dla domu” w modelu współpracy partnerskiej. Oferta obejmuje kompleksową realizację inwestycji, w tym doradztwo, w zakresie doboru technologii oraz przyłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci.
Program jest skierowany pilotażowo do konsumentów, osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz wspólnot mieszkaniowych zlokalizowanych w Trójmieście, Poznaniu, Katowicach oraz przylegających do nich miastach i powiatach.
Klienci zainteresowani korzystaniem z energii fotowoltaicznej, w ramach oferty, będą mogli liczyć na indywidualny dobór rozwiązania do własnych potrzeb wraz z wymiarowaniem i montażem instalacji. Za realizację procesu sprzedaży i instalację modułów fotowoltaicznych będą odpowiedzialni zewnętrzni partnerzy PGNiG.
Podstawą działań PGNiG w obszarze innowacji, jest InnVento – marka stworzona przez PGNiG SA. Współpracując z małymi i średnimi przedsiębiorstwami technologicznymi, w tym ze startupami, InnVento rozwija projekty pilotażowe. Dzięki nim, spółki z Grupy Kapitałowej PGNiG mogą przetestować wybrane pomysły technologiczne, by następnie zastosować niektóre z nich. Centrum startupowe InnVento odpowiada m.in. za współpracę z Krakowskim Parkiem Technologicznym przy programie akceleracji startupów.
Program cyfryzacji „Procesor” został zapoczątkowany w czerwcu 2021 r. i ma służyć wprowadzeniu cyfrowych rozwiązań do już istniejących i wykreowaniu nowych produktów i usług grupy PGNiG oraz usprawnieniu procesów wewnętrznych. Koncentruje się na automatyzacji procesów, wykorzystaniu sztucznej inteligencji oraz narzędzi uczenia maszynowego. W ramach programu objęte zostaną również inne technologie, w których PGNiG dostrzeże potencjał na optymalizację działalności operacyjnej lub które pozwolą wykreować nowe rozwiązania, produkty czy usługi.
PR/RO
CZYTAJ TEŻ: Cyfryzacja? Nie, w tej sprawie to niepotrzebny obowiązek!