Opinie

fot. Wikimedia Commons
fot. Wikimedia Commons

Sprzedam Pałac Kultury

Przemysław Wipler

Przemysław Wipler

Poseł, członek partii KORWiN.

  • Opublikowano: 13 listopada 2014, 12:41

  • 5
  • Powiększ tekst

Miasto stołeczne Warszawa na koniec 2013 r. było 100% właścicielem udziałów i akcji w 23 spółkach prawa handlowego, w kolejnych 11 była udziałowcem. Posiadała także udziały w 6 spółdzielniach mieszkaniowych. Czy ten cały majątek jest miastu potrzebny w codziennej działalności? W większości przypadków nie!

Dzisiaj spółki miejskie posiadają dość duże aktywa, ale generują niewielkie zyski i są nieefektywnie zarządzane. To cecha wspólna nie tylko dla spółek miejskich, ale wszystkich zarządzanych przez publicznego właściciela.

Należy sobie zadać pytanie, czy miasto powinno zajmować się np.: wywozem śmieci, utrzymywaniem terenów zielonych, usługami pogrzebowymi, taksówkarskimi, prowadzeniem przewozów autobusowych, wynajmowaniem żurawi i maszyn budowlanych, nośnikami reklamowymi, czy wynajmem powierzchni biurowych?

Jako Prezydent m.st. Warszawy dokonam szczegółowego przeglądu miejskiego majątku i w pierwszej kolejności doprowadzę do restrukturyzacji i docelowo prywatyzacji następujących spółek, w których miasto ma udziały:

1 Gminna Gospodarka Komunalna Ochota Sp. z o.o. – zajmująca się obsługą ok. 300 wspólnot mieszkaniowych i 30 nieruchomości komercyjnych w stolicy.

2 Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m.st.Warszawie Sp. z o.o. – zajmująca się wywozem śmieci i gospodarowaniem odpadami.

3 Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Ogrodniczych Sp. z o.o. – zajmująca się wynajmem nieruchomości, projektowaniem i utrzymaniem terenów zielonych.

4 Miejskie Przedsiębiorstwo Taksówkarskie Sp. z o.o. – rynek usług taksówkarskich jest całkowicie uwolniony. Warto rozważyć w tym przypadku prywatyzację przez akcjonariat pracowniczy MPT.

5 Miejskie Zakłady Autobusowe Sp. z o.o. – przewoźnik autobusowy posiadający obecnie 70% rynku przewozów autobusowych. Priorytetem będzie restrukturyzacja spółki i przygotowanie jej do całkowitego uwolnienia przewozów autobusowych w 2018 r.

6 Przedsiębiorstwo Gospodarki Maszynami Budownictwa „Warszawa“ Sp. z o.o. – wynajmujące żurawie wieżowe i maszyny budowlane.

7 Przedsiębiorstwo Robót Elewacyjnych Budownictwa „Warszawa“ Sp. z o.o. – zajmujące się wykonywaniem robów remontowych oraz wynajmem pomieszczeń biurowych i magazynowych.

8 Stołeczne Przedsiębiorstwo Usług Plastycznych i Wystar Artystycznych „WAREXPO“ Sp. z o.o. – które jest właścicielem nośników reklamowych, znanych warszawiakom słupów ogłoszeniowych w najważniejszych punktach miasta.

9 TBS „Warszawa Północ“ Sp. z o.o. i TBS „Warszawa Południe“ Sp. z o.o. – spółki non-profit zajmujące się budową i eksploatacją mieszkań.

10 Zarząd Pałacu Kultury i Nauki Sp. z o.o. – ta spółka będzie wzbudzała największe kontrowersje, szczególnie z uwagi na to, że w budynku zarządzanym przez tą spółkę znajduje się wiele instytucji miejskich, kulturalnych i edukacyjnych. W tym przypadku szczegółowo przeanalizujemy sytuację spółki, zadbamy o zawiązanie długoletnich umów na preferencyjnych warunkach, żeby komercjalizacja budynku nie spowodowała utrudnień dla mieszkańców i następnie doprowadzimy do prywatyzacji spółki. Plac Defilad 1 to najbardziej prestiżowy adres stolicy i z pewnością będzie się cieszył ogromnym zainteresowaniem biznesu.

Ponadto zaliczana do instytucji kultury „Stołeczna Estrada“, zajmująca się organizacją imprez, powinna zostać przekształcona w spółkę prawa handlowego, a następnie sprywatyzowana.

Docelowo w zarządzie miasta stołecznego powinni zostać tylko naturalni monopoliści, którzy zapewniają mieszkańcom podstawowe usługi publiczne, tacy jak:

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st.Warszawie Sp. z o.o.

Metro Warszawskie Sp. z o.o.

Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o.

Zastanowimy się również nad przyszłością przewoźnika pasażerskiego „Szybka Kolej Miejska Sp. z o.o.“, która obsługuje wybrane trasy kolejowe na terenie aglomeracji warszawskiej.

Stołeczny samorząd powinien przede wszystkim zajmować się efektywnym zarządzaniem miasta i powinien być wyzwolony z całej sieci spółek, którym nie potrafi zarządzać. Szczególnie w tak trudnej sytuacji finansowej w jakiej znajduje się stolica, prywatyzacja mienia komunalnego zapewni dodatkowe przychody dla miasta i zmniejszy zainteresowanie polityków licznymi spółkami, w których tak chętnie Hanna Gronkiewicz-Waltz i podlegli jej urzędnicy zatrudniają radnych Platformy Obywatelskiej.

Powiązane tematy

Komentarze