Opinie

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Klasycy Ekonomii: 10 CYTATÓW Miltona Friedmana wyjaśniających wszystko o gospodarce

Milton Friedman

Milton Friedman

(ur. 31 lipca 1912 w Nowym Jorku, zm. 16 listopada 2006 w San Francisco) – ekonomista amerykański, twórca monetaryzmu, laureat nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1976 roku (wcześniej otrzymał John Bates Clark Medal, 1951), przedstawiciel chicagowskiej szkoły ekonomii. Zdecydowany obrońca i propagator wolnego rynku. W książce Kapitalizm i wolność proponował minimalizację roli rządu w gospodarce wolnorynkowej w celu zapewnienia politycznej stabilności i wolności. Jego książka Wolny wybór odegrała wielką rolę w kształtowaniu postaw antysocjalistycznych.

  • Opublikowano: 26 maja 2015, 11:52

  • 18
  • Powiększ tekst

Milton Friedman był jednym z najgenialniejszych ekonomistów w historii ludzkości, którego myśl jest ponadczasowa i aktualna nawet dziś.

Z tego powodu postanowiliśmy uczcić tę wybitną postać wyborem 10 najlepszych cytatów Friedmana. Te kilka słów opisuje całą prawdę o gospodarce i o tym, gdzie powinna ona zmierzać w przyszłości.

10 - o inflacji

Inflacja jest tą formą podatku, którą można nałożyć bez ustawy.

9 - o wysokich podatkach i pomocy społecznej

Jeśli płacicie ludziom za to, że nie pracują, a każecie im płacić podatki gdy pracują, nie dziwcie się, że macie bezrobocie.

8 - o ekonomicznym nieuctwie

Nie możesz być pewien swej racji, jeśli o argumentach swoich oponentów nie będziesz wiedział więcej od nich samych.

7 - o biurokracji

Piekło tak nie szaleje, jak zlekceważony biurokrata.

6 - o rządzie

Rząd nie rozwiązuje problemów, rząd je tworzy.

5 - o świecie finansów

Świat finansów jest podobny do alkoholizmu: i w jednym i w drugim przypadku najpierw jest nadmiar środków płynnych, następnie euforia, a na końcu – depresja.

4 - o euro

Z euro jest jak z socjalizmem. To piękna idea, która nie sprawdza się w praktyce.

3 - o Polsce

Polska nie powinna naśladować bogatych krajów zachodnich, bo nie jest bogatym krajem zachodnim. Polska powinna naśladować rozwiązania, które kraje zachodnie stosowały, gdy były tak biedne, jak Polska.

2 - o Januszu Korwin-Mikke

Są tacy w niektórych krajach jakie odwiedziłem, którzy mają jasne pojęcie drogi od socjalizmu do kapitalizmu, np. w Czechosłowacji p. Wacław Klaus, a w Polsce p. Janusz Korwin-Mikke. Z ich punktu widzenia problem kluczowy stanowi odebranie własności z rąk władzy państwa i przekazanie w ręce ludzi, chodzi im po prostu o usunięcie rządu na bok.

1 - o lunchu

Nie istnieje coś takiego jak darmowe obiady.

Milton Friedman (ur. 31 lipca 1912 w Nowym Jorku, zm. 16 listopada 2006 w San Francisco) – ekonomista amerykański, twórca monetaryzmu, laureat nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1976 roku (wcześniej otrzymał John Bates Clark Medal, 1951), przedstawiciel chicagowskiej szkoły ekonomii. Zdecydowany obrońca i propagator wolnego rynku.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze