Klasycy Ekonomii: 10 CYTATÓW Miltona Friedmana wyjaśniających wszystko o gospodarce
Milton Friedman był jednym z najgenialniejszych ekonomistów w historii ludzkości, którego myśl jest ponadczasowa i aktualna nawet dziś.
Z tego powodu postanowiliśmy uczcić tę wybitną postać wyborem 10 najlepszych cytatów Friedmana. Te kilka słów opisuje całą prawdę o gospodarce i o tym, gdzie powinna ona zmierzać w przyszłości.
10 - o inflacji
Inflacja jest tą formą podatku, którą można nałożyć bez ustawy.
9 - o wysokich podatkach i pomocy społecznej
Jeśli płacicie ludziom za to, że nie pracują, a każecie im płacić podatki gdy pracują, nie dziwcie się, że macie bezrobocie.
8 - o ekonomicznym nieuctwie
Nie możesz być pewien swej racji, jeśli o argumentach swoich oponentów nie będziesz wiedział więcej od nich samych.
7 - o biurokracji
Piekło tak nie szaleje, jak zlekceważony biurokrata.
6 - o rządzie
Rząd nie rozwiązuje problemów, rząd je tworzy.
5 - o świecie finansów
Świat finansów jest podobny do alkoholizmu: i w jednym i w drugim przypadku najpierw jest nadmiar środków płynnych, następnie euforia, a na końcu – depresja.
4 - o euro
Z euro jest jak z socjalizmem. To piękna idea, która nie sprawdza się w praktyce.
3 - o Polsce
Polska nie powinna naśladować bogatych krajów zachodnich, bo nie jest bogatym krajem zachodnim. Polska powinna naśladować rozwiązania, które kraje zachodnie stosowały, gdy były tak biedne, jak Polska.
2 - o Januszu Korwin-Mikke
Są tacy w niektórych krajach jakie odwiedziłem, którzy mają jasne pojęcie drogi od socjalizmu do kapitalizmu, np. w Czechosłowacji p. Wacław Klaus, a w Polsce p. Janusz Korwin-Mikke. Z ich punktu widzenia problem kluczowy stanowi odebranie własności z rąk władzy państwa i przekazanie w ręce ludzi, chodzi im po prostu o usunięcie rządu na bok.
1 - o lunchu
Nie istnieje coś takiego jak darmowe obiady.
Milton Friedman (ur. 31 lipca 1912 w Nowym Jorku, zm. 16 listopada 2006 w San Francisco) – ekonomista amerykański, twórca monetaryzmu, laureat nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1976 roku (wcześniej otrzymał John Bates Clark Medal, 1951), przedstawiciel chicagowskiej szkoły ekonomii. Zdecydowany obrońca i propagator wolnego rynku.