Klasycy Ekonomii: 10 CYTATÓW Janusza Korwin-Mikkego obalających socjalizm, biurokrację, wysokie podatki
Choć Janusz Korwin-Mikke kojarzony jest raczej z kontrowersyjnymi wypowiedziami, polityk ten przez lata starał się nie oburzać lecz edukować na temat gospodarki.
Z tego powodu dziś postanowiliśmy przypomnieć 10 bynajmniej nie kontrowersyjnych ale racjonalnych myśli Janusza Korwin-Mikkego na temat gospodarki i ekonomii.
10 - o państwowym finansowaniu nauki
Albert Einstein pracował był w biurze patentowym – i stworzył Teorię Względności. Istnieje silne podejrzenie, że gdyby pracował na sponsorowanej przez państwo uczelni, to by jej nie wynalazł. Musiałby bowiem pisać miesięczne i roczne plany swoich badań. Oraz sprawozdania. I co miał w nich pisać: „Chwilowo nie wynalazłem Teorii Względności, ale tak sobie myślę…”?
9 - o Unii Europejskiej
Ależ ja jestem za wejściem do strefy wolnego handlu! Tylko że Unia Europejska nie jest taką strefą, a strefą szalejącej biurokracji, która steruje każdym hektolitrem wina i każdą toną wołowiny.
8 - o socjalizmie
Bo przecież każdy socjalizm – z euro-socjalizmem włącznie, to ustrój niewolniczy – a ustrój niewolniczy jest gospodarczo niewydajny. O czym wiemy z doświadczenia. Młodzi ludzie zresztą to wyczuwają: uciekają z Polski na Wyspy Brytyjskie, Brytyjczycy uciekają do USA… A dojrzali politycznie Europejczycy zajmują się problemem liczby głosów jakie będzie miała w Radzie Unii Europejskiej Polska, a ile Niemcy. A co za różnica, czy Europą rządzić będzie socjalistyczny matoł z Niemiec, czy z Polski? Socjalista – to socjalista.
7 - o finansowaniu Kościoła Katolickiego
Kościół jednak nie tylko sprzedaje nadzieję: stanowi organizację przekonującą ludzi, że należy żyć przyzwoicie. Za to warto zapłacić.
6 - o ograniczeniach nakładanych przez urzędników
Rozmaite ingerencje Legislatywy i Egzekutywy mogą przynieść gwałtowne „ożywienie gospodarcze” – proszę położyć mrówkom kamień na ich ścieżce, a zobaczycie Państwo bardzo ożywioną przedsiębiorczość mającą na celu obejście przeszkody – ale nie musi to oznaczać wzrostu dobrobytu kraju.
5 - o komunizmie
Słowo „komunizm” kojarzy się ludziom z łagrami na Syberii, CzeKą, NKWD, wąsami Stalina i Armią Czerwoną. Ma to tyle-ż sensu, co kojarzenie chrześcijaństwa z wojnami krzyżowymi, Inkwizycją, paleniem na stosach i wysiedleniem żydów z Iberii. „Komunizm” – to pewna ideologia, po stokroć groźniejsza niż całe Imperium Zła.
4 - o podatku spadkowym
Walczymy z podatkami niesprawiedliwymi. I Stary Testament i Nowy Testament i Koran zawierają zakaz rabunku wdów i sierot. A niczym innym jest podatek spadkowy.
3 - o mandatach
Celem ruchu drogowego nie jest bezpieczeństwo, tylko szybkość.
2 - o równouprawnieniu
Ja jestem liberałem – i uważam, że kobieta, która chce pracować poza domem, powinna mieć takie prawo. Sprzeciwiam się tylko sztucznemu subwencjonowaniu tej pracy, poprzez np. podatek progresywny i subwencje do komunikacji zbiorowej oraz nieustanną propagandę, utrzymującą, że kobieta „powinna pracować” (jakby zajmowanie się domem nie było pracą!)
1 - o urzędnikach
Co do reformy administracji, to jedyną reformą jest nieustanne mnożenie posad, za które płaci podatnik. Rządy ˝Solidarności˝ to przyrost biurokracji w tempie większym niż za komuny, przed czym zresztą ostrzegaliśmy już w 1980 r. Obecnie w ramach reformy administracji i oszczędności rząd proponuje nam wydanie jeszcze kilkunastu bilionów na utworzenie powiatów i starostw z legionem kolejnych urzędników. Odbywa się to pod hasłem: Władza bliżej obywatela. Obywatel docenia, że będzie miał bliżej do urzędu, ale wie też, że wścibski urząd będzie miał bliżej do niego, i niekoniecznie się z tego cieszy.
Janusz Ryszard Korwin-Mikke (ur. 27 października 1942 w Warszawie) – polski publicysta i polityk.
Warto poznać myśli innych klasyków:
MILTON FRIEDMAN
Klasycy Ekonomii: 10 CYTATÓW Miltona Friedmana wyjaśniających wszystko o gospodarce.
LUDWIG VON MISES
Klasycy Ekonomii: 10 CYTATÓW Ludwiga von Misesa o wolności, własności i gospodarce.
MURRAN N. ROTHBARD
Klasycy Ekonomii: 10 CYTATÓW Murraya N. Rothbarda o wolności ekonomicznej.