Opinie

Moody’s dał nam czas do jesieni

Przemysław Kwiecień

Przemysław Kwiecień

główny ekonomista X-Trade Brokers Dom Maklerski

  • Opublikowano: 14 maja 2016, 10:17

  • 3
  • Powiększ tekst

Czarny scenariusz nie zrealizował się, ale nie został zażegnany. Agencja Moody’s nadal utrzymuje dla Polski najwyższy wśród agencji rating A2, ale teraz ma on już perspektywę negatywną. W uzasadnieniu można przeczytać, że wszystko pozostaje w rękach polskiego rządu.

Zacznijmy od pozytywów, rating nie został obniżony ze względu na często cytowany argument: dobrą sytuację ekonomiczną. Moody’s podkreśliła nie tylko obecnie niezłe tempo wzrostu, ale przede wszystkim wskazała na kilka ostatnich lat, kiedy pomimo niekorzystnego rozwoju sytuacji w Europie nasz wzrost gospodarczy pozostawał wyraźnie wyższy. Agencja wskazuje jednak, że jeśli rating ma zostać utrzymany, rząd musi dokonać zdecydowanego zwrotu w prowadzonej polityce gospodarczej.

Wbrew pozorom nie chodzi tu przede wszystkim o Trybunał Konstytucyjny. Owszem wątek ten znalazł się w uzasadnieniu decyzji o obniżeniu perspektywy, ale nie bezpośrednio, a jako przyczyna odpływu kapitału zagranicznego. Nasilenie odpływu może być powodem obniżenia ratingu, ale agencja wskazała na bardziej istotne zagrożenia i niemal wszystkie sprowadzają się do jednego wątku: wzrost deficytu finansów publicznych w kolejnych latach.

Moody’s ma już - słuszne naszym zdaniem - wątpliwości co do sposobu wykonania tegorocznego budżetu, wskazując na niepewność co do źródeł finansowania projektu 500+. Za kilka miesięcy będzie można powiedzieć więcej w kwestii zakładanej przez rząd poprawy ściągalności podatków. Jeśli nie będzie jej widać, agencja założy wzrost deficytu na 2017 rok nawet bez dodatkowych zmian, które rząd chce wprowadzić, a każda z nich może skutkować niższym ratingiem. Chodzi o wyższą kwotę podatku, odwrócenie wcześniejszej decyzji o podniesieniu wieku emerytalnego oraz rozwiązanie kwestii kredytów frankowych. Moody’s wylicza dokładnie, ile te zmiany będą kosztować i daje jasno do zrozumienia, że ich wprowadzenie to proszenie się o obniżkę ratingu.

Sytuacja jest zatem klarowna - agencja sytaucję gospodarczą ocenia dobrze, kwestia Trybunału choć nie bez znaczenia, jednak nie jest kluczowa i to od decyzji władz w kwestiach mających wpływ na finanse publiczne zależeć będzie, czy rating zostanie obniżony jesienią.

Zresztą chodzi nie tylko o Moody’s. Pamiętajmy, że perspepktywę negatywną utrzymuje cały czas S&P, a sytuacji przyglądają się też Fitch oraz JCRA (kluczowa dla ważnych dla nas inwestorów z Japonii).

Co to oznacza dla złotego? Nasza waluta powinna na początku tygodnia umocnić się wobec euro i franka, gdyż rynek obawiał się obniżki ratingu. Należy jednak pamiętać, że kurs złotego zależy od szeregu czynników, w tym w dużym stopniu od koniunktury na rynkach globalnych. W tym kontekście należy wskazazć na opublikowane również w nocy niekorzystne dane z Chin. Globalna koniunktura oraz kolejne działania rządu w obszarze polityki fiskalnej będą dwoma kluczowymi czynnikami mającymi wpływ na kurs złotego w kolejnych miesiącach.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze