Analizy

Szansa dla złotego

źródło: Dr Przemysław KWIECIEŃ, główny ekonomista XTB

  • Opublikowano: 18 lipca 2016, 11:41

  • 0
  • Powiększ tekst

W piątek decyzja Fitch ws. ratingu Polski została przyćmiona nieoczekiwanymi wydarzeniami. Najpierw atak terrorystyczny we Francji, następnie rzekomy zamach stanu w Turcji. W tych okolicznościach złoty zachowywał się stabilnie, a w tym tygodniu ma szansę się umocnić.

W komentarzu sprzed tygodnia pisaliśmy: „Fitch na początku roku wstrzymał się z jakimkolwiek ruchem i naszym zdaniem teraz zachowa się podobnie. (…) Program 500+ jest kosztowny, a rząd nie wycofał się z pomysłu obniżenia wieku emerytalnego. Ale Fitch wiedział o tym już w styczniu, zaś propozycje emerytalne pozostają bez szczegółów. Wykonanie tegorocznego budżetu idzie zgodnie z planem i zbyt wcześnie jest, aby ocenić czy następuje wzrost ściągalności podatku VAT. Dlatego w kwestii polityki fiskalnej agencje wstrzymają się zapewne przynajmniej do zaprezentowania budżetu na rok 2017. Brexit komplikuje perspektywę dla Europy, ale agencja dała jasno do zrozumienia, że nie będzie zmieniać ratingów krajów Wspólnoty tylko z tego powodu. Dlatego naszym zdaniem cięcie ratingu odpada. Teoretycznie Fitch mógłby zdecydować o obniżeniu perspektywy np. z tytułu przedłużającego się patu wobec Trybunału, ale uważamy, że ryzyko takiego ruchu jest mniejsze niż 50%”. W zasadzie agencja w uzasadnieniu potwierdziła te argumenty.

Abstrahując na moment od polityki Polska mogłaby nawet mieć rating A, gdyby nie relatywnie wysokie zadłużenie zewnętrzne. Agencja daje jednak rządowi jasno do zrozumienia, że będzie na cenzurowanym. Decyzja bazuje na założeniu, że rząd wstrzyma się z realizacją kolejnych obietnic wyborczych, a jeśli dojdzie do konwersji kredytów frankowych, nie będzie ona zbyt kosztowna dla sektora bankowego. Szczególnie ta ostatnia kwestia przewijała się w uzasadnieniu kilkukrotnie. To ważne bo doradcy prezydenta przebąkiwali o kosztach rzędu 30-40 mld PLN, czyli nadal mogących budzić obawy agencji. Podobnie nadal sporo niejasności mamy w kwestii wieku emerytalnego. Wiele wskazuje zatem, że rząd będzie musiał wybierać pomiędzy kontynuacją swojej dotychczasowej polityki, a przychylnymi ocenami agencji ratingowych.

Dla złotego decyzja Fitch to jednak szansa. Polska waluta nie była w stanie skorzystać ostatnio z nastrojów rynkowych, które mając na uwadze Brexit były zadziwiająco dobre. Co prawda jesień nadal może przynieść sporo zawirowań w kwestii polityki fiskalnej, ale złoty powinien dostać przynajmniej kilka tygodni spokoju (następna w kolejce jest decyzja Moody’s 9 września). Jeśli nastroje na światowych rynkach nie pogorszą się, jest szansa na nieco głębsze zejście poniżej 4.40 złotych za euro.

Na pogorszenie nastrojów nie powinna wpłynąć Turcja, skąd w piątek napłynęły informacje o wojskowym zamachu stanu. Na ten moment są spore podejrzenia, że zamach mógł być rozgrywką samego prezydenta, który w ten sposób chce umocnić swoją władzę. Nawet ruchy na lirze tureckiej nie były przesadnie duże, tym bardziej wpływ na złotego będzie niewielki. W tym tygodniu wydarzeniem numer jeden jest posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Wobec łagodnego przyjęcia referendum w Wielkiej Brytanii przez rynki EBC nie będzie spieszył się z jakimikolwiek działaniami. Presja na działanie w drugą stronę rośnie za to w USA. W piątek napłynęła stamtąd seria świetnych danych – decyzję Fed poznamy w przyszłym tygodniu. Dziś o 9:00 euro kosztuje 4.4120 złotego, dolar 3.99 złotego, frank 4.0570 złotego, zaś funt 5.2774 złotego.

Powiązane tematy

Komentarze