Informacje

Rating Polski agencji Moody's bez zmian

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 9 września 2016, 23:20

    Aktualizacja: 9 września 2016, 23:57

  • 0
  • Powiększ tekst

Agencja Moody's utrzymała rating Polski na poziomie A2, ale nadal z perspektywą negatywną.

Moody’s nie zdecydował się w piątek na aktualizację oceny wiarygodności kredytowej Polski. Oznacza to pozostawienie rating Polski na poziomie A2 z maja 2016, ale nadal z perspektywą negatywną, czyli agencja widzi zjawiska, które mogą w najbliższych latach doprowadzić do pogorszenia wiarygodności kredytowej państwa.

Zmiany nastawienia ze stabilnego na negatywne Moody's dokonał w maju 2016 r., a pod koniec sierpnia opublikowała komunikat, w którym zwróciła uwagę na kilka niepokojących zjawisk w gospodarce.

Analityk Konrad Białas z TMS Brokers, która przewidziała scenariusz ruchu Moody's, pisał w komentarzu opublikowanym w piątek jeszcze przed decyzją agencji ratingowej:

Od ostatniej rewizji w maju sytuacja wokół Polski nie uległa większej zmianie. Choć w ostatniej notce agencja zwróciła uwagę na niekorzystny dla oceny kredytowej Polski rozwój konfliktu rządu z Trybunałem Konstytucyjnym, to w połączeniu z innymi zdarzeniami od ostatniej rewizji (mniej szkodliwy dla banków projekt ustawy frankowej, projekt budżetu na przyszły rok nakierowany na utrzymanie deficytu poniżej 3 proc. PKB) widzimy bilansowanie się ryzyk. Wzrost gospodarczy Polski, choć w pierwszej połowie roku poniżej oczekiwań, dalej pozostaje solidny powyżej 3 proc.

Werdykt Moody's oznacza, że agencja ta ocenia Polskę o stopień wyżej, niż Fitch i dwa stopnie wyżej agencji Standard & Poor’s.

Kolejny przegląd ratingu zaplanowany jest na styczeń 2017 roku.

Sek

Powiązane tematy

Komentarze