Opinie

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Kolejna odsłona Amber Gold

Stanisław Remuszko

Stanisław Remuszko

dziennikarz, autor książki "Gazeta Wyborcza. Początki i okolice". „...jako naoczny świadek wydarzeń napisałem wysoce krytyczną, dokumentalno-publicystyczną książkę o Agorze, "Gazecie Wyborczej", Michniku i okolicach, w której wielokrotnie i expressis verbis oskarżyłem to towarzystwo nie o jakieś duperele, lecz o konkretne czyny obrzydliwe moralnie…”

  • Opublikowano: 30 sierpnia 2013, 11:09

  • 6
  • Powiększ tekst

"Tymczasowe aresztowanie, ze względu na swój izolacyjny charakter jest dużo bardziej dotkliwe dla osadzonego, niż pobyt w więzieniu dla skazanych."

"Aresztowani nie mają, w przeciwieństwie do skazanych, prawa do rozmów telefonicznych i przepustek. Ich korespondencja jest cenzurowana przez organ śledczy, co powoduje niejednokrotnie wielotygodniowe opóźnienia poczty. Widzenia z najbliższymi uzależnione są od zgody prokuratora. W niektórych krajach (Norwegia, Szwecja) z tych powodów, po zapadnięciu wyroku sądowego, zalicza się okres tymczasowego aresztowania do ogólnego wymiaru kary pozbawienia wolności w proporcji 1:1,5 lub 1:2" (z Wikipedii).

Właśnie mija rok od wsadzenia do aresztu sprawcy afery AmberGold, czyli pana Marcina Plichty. Ten areszt nazywa się tymczasowy, lecz z kilku względów od dawna przypomina skompromitowany doszczętnie przez usłużnych komuszych prokuratorów w czasach PRL klasyczny areszt wydobywczy. Do haseł Wikipedii dotyczących historii czy polityki można niekiedy mieć zastrzeżenia, lecz wiedzę z dziedziny gospodarki, prawa czy nauki Wikipedia podaje dość rzetelnie, i dlatego namawiam Czytelników do poniższej ciekawej lektury: http://pl.wikipedia.org/wiki/Tymczasowe_aresztowanie

Skandalem jest nie to, że Marcin Plichta został fizycznie pozbawiony wolności (po życiu i zdrowiu bodaj najcenniejsze dobro człowieka), lecz to, że ni w ząb nie wiadomo, dlaczego nadal siedzi. Przypomnę, że ów więzień nie jest podejrzany o gwałt, wymuszenia rozbójnicze, mord, terroryzm, zbrodnie wojenne czy ludobójstwo, tylko o oszustwo. Przypomnę też, że więzień ów od dawna nie ma żadnej, ale to absolutnie żadnej możliwości mataczenia w sprawie, ponieważ funkcjonariusze ABW latem ubiegłego roku skonfiskowali wszystkie materiały i przedmioty, które mogłyby mieć jakąkolwiek wartość dowodową, a potem prokuratura miała dwanaście miesięcy, by niezamataczonych świadków starannie przesłuchać. [Trzymam w ręku akt oskarżenia generałów o stan wojenny, i tam figuruje 21 świadków, więc może tych rozmiarów pracę śledczą (jeden świadek na dwa-trzy tygodnie...) przez rok dałoby się wykonać?]

Areszt wydobywczy polega na tym, że podejrzanemu sukcesywnie przedłuża się areszt tymczasowy w  celu wydobycia zeń właściwych zeznań. Gdy ta prosta metoda zawodzi, trzeba wywrzeć na podejrzanym delikatną presję. Na przykład pół roku po aresztowaniu – doaresztować mu żonę. Mało? To po jedenastu miesiącach od aresztowania trzeba podsunąć mu pod nos niezależny profetyczny czołówkowy artykuł w „Gazecie Wyborczej” (08.07.13), z którego jasno wynika, panie Plichta, że pański proces nie zacznie się wcześniej niż za dwa lata i potrwa następne trzy; potem będziesz pan mógł wreszcie przenieść się z tymczasowego (czytaj: pięcioletniego) aresztu do porządnego kicia, w którym przekiblujesz następne lat piętnaście. Co, masz pan nagle ochotę śpiewać?

Obowiązująca Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej (art. 42) uważa na razie pana Plichtę za niewinnego. Zgodnie natomiast z Kodeksem Postępowania Karnego (art. 249 i następne) [http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19970890555] konstytucyjnie niewinny człowiek i obywatel może siedzieć w areszcie wydobywczym w zasadzie rok, w zasadzie dwa lata, w zasadzie tyle ile trzeba (art. 263 ust. 4). Ten stan rzeczy nie podoba się mnie (polskiemu emerytowanemu pismakowi Stanisławowi Remuszce), nie podoba się polskiemu Trybunałowi Konstytucyjnemu oraz strasburskiemu Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka, nie podoba się cytowanym przez Wikipedię prawnikom i politykom – lecz tych polityków, którym się nie podoba, jest znacznie mniej niż tych, którym się podoba; dlatego tej dramatycznej sprzeczności między Konstytucją a ustawą nikt nawet nie próbuje usunąć.

KPK stanowi wprost, iż „tymczasowego aresztowania nie stosuje się, jeżeli wystarczający jest inny środek zapobiegawczy”. Wyobrażam sobie, że we wrześniu 2013 polskie państwo zakłada panu AmberGoldowi elektroniczną obrożę, i jeśli wysunie on nos za próg swojego domu, w krótkich abcugach trafi na powrót do aresztu. Czy łódzcy prokuratorzy oraz trójmiejscy sędziowie okręgowi i apelacyjni (nazwiska skrupulatnie wymieniłem w jednym z poprzednich odcinków tego wstydliwego serialu) mają coś przeciwko temu?

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze