Opinie

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Co się wydarzy w tym roku w lokatach?

Open Finance

Open Finance

Open Finance jest największą firmą doradztwa finansowego na polskim rynku. Doradcy finansowi bezpłatnie pomogą wybrać najtańszy kredyt hipoteczny, kredyt konsolidacyjny, kredyt refinansowy lub kredyt mieszkaniowy w ponad 20 bankach. Za darmo wykonamy porównanie ofert kredytowych i doradzimy jak dostać korzystny tani kredyt na mieszkanie.

  • Opublikowano: 9 stycznia 2014, 06:24

  • Powiększ tekst

Od września ubiegłego roku oprocentowanie bankowych depozytów utrzymuje się na niemal niezmienionym poziomie. Wyjątek stanowią lokaty dwuletnie, które po trzech miesiącach nieprzerwanych wzrostów zanotowały niewielki spadek.

Nowy rok nie przyniósł zmian, które wymagałyby od banków podnoszenia odsetek na lokatach. Stopy procentowe oraz oczekiwania wobec ich przyszłych poziomów pozostają niezmienione, a odpływ oszczędności z depozytów terminowych -€“ przynajmniej chwilowo -€“ wyhamował. Wszelkie podwyżki krótko- i średnioterminowych lokat mają więc zwykle charakter chwilowych promocji. Te z kolei mają to do siebie, że co rusz dobiegają końca, sprawiając jednocześnie wrażenie obniżek, do których instytucje finansowe tak bardzo przyzwyczaiły klientów przez ostatnie 14-15 miesięcy.

Średnie oprocentowanie depozytów trzymiesięcznych wzrosło od początku grudnia o 0,02 pkt proc., do 2,45 proc. Przeciętny zysk na lokatach półrocznych, po spadku o 0,01 pkt proc. m/m, wynosi 2,53 proc. Depozyty roczne zanotowały wzrost o 0,07 pkt proc. do 2,62 proc., zaś średnie oprocentowanie lokat dwuletnich spadło o 0,1 pkt proc. do 2,97 proc.

Na rynku bez trudu można znaleźć oferty lokat, których oprocentowanie jest wyższe od średniej o co najmniej 0,5 pkt proc. Rekordziści płacą nawet 1 pkt proc. powyżej przeciętnych stawek. Zwykle są to jednak promocje, które wiążą się z dodatkowymi ograniczeniami i wymogami. Banki wprawdzie są skłonne zapłacić więcej, ale tyczy się to głównie nowych klientów lub przynajmniej nowych środków (pochodzących spoza banku). Do tego nierzadko pojawia się także konieczność założenia konta osobistego. Sporym ograniczeniem bywa też maksymalne saldo promocyjnej lokaty.

W rankingu depozytów jedno- i trzymiesięcznych wciąż prowadzi Idea Bank z Lokatą na Dobry Początek, która daje zarobić 4,75 proc. w skali roku. Jednak jest ona przeznaczona tylko dla nowych klientów i nie może być większa niż 10 tys. zł. Za depozyt półroczny najwięcej płaci natomiast Alior Bank -€“ 3,6 proc. w skali roku. W istocie jest to lokata zakładana na 185 dni, a promocja dotyczy wyłącznie nowych środków, czyli takich, które wpłacono po 9 grudnia.

Najwyższe stawki depozytów 1-, 3- i 6- miesięcznych dla salda 5 tys. PLN
Lokata 1M na 5 tys. zł
Idea Bank 4,75%
BNP Paribas 3,00%
Meritum Bank 2,70%
DnB NORD 2,50%
FM Bank 2,50%
Lokata 3M na 5 tys. zł
Idea Bank 4,75%
Meritum Bank 4,00%
neoBANK 3,75%
BGŻ Optima 3,60%
Getin Bank 3,30%
Lokata 6M na 5 tys. zł
Alior Bank 3,60%
FM Bank 3,51%
neoBANK 3,50%
Getin Bank 3,40%
Meritum Bank 3,40%
Źródło: Open Finance, stan na 7 stycznia 2014 r.

Najwięcej za roczny depozyt płaci FM Bank, w którym FM Lokata PRO daje zarobić 3,71 proc. Do jej założenia niezbędny jest rachunek osobisty lub oszczędnościowy. Ten drugi nie wiążę się jednak z dodatkowymi kosztami. W przypadku lokat dwuletnich wygrywa Santander Consumer Bank z ofertą na 4,1 proc. w skali roku. Powyżej 4 proc. płaci jeszcze FM Bank.

Najwyższe stawki depozytów 12- i 24-miesięcznych dla salda 5 tys. PLN
Lokata 12 M na 5 tys. zł
FM Bank 3,71%
Idea Bank 3,60%
neoBANK 3,55%
Meritum Bank 3,50%
Toyota Bank 3,25%
Lokata 24 M na 5 tys. zł
Santander Consumer Bank 4,10%
FM Bank 4,05%
Meritum Bank 3,72% z
BGŻ Optima 3,60%
Credit Agricole 3,55%
z  oproc. zmienne, źródło: Open Finance, stan na 7 stycznia 2014 r.

Choć średnie oprocentowanie dwuletnich lokat wróciło poniżej 3 proc., jest zdecydowanie za wcześnie, aby mówić, że banki rezygnują z promowania długoterminowych depozytów. Prawdopodobnie nie odpuszczą one tak korzystnego rozwiązania, które gwarantuje dostęp do stabilnego i relatywnie niedrogiego (uwzględniając podwyżki stóp w perspektywie 12-15 miesięcy) źródła finansowania.

Michał Sadrak, Open Finance

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych