Wall Street: indeksy mocno w dół po danych z rynku pracy, zapowiadających podwyżkę stóp procentowych Fed
Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami głównych indeksów. Wydarzeniem dnia była publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy za luty, były one lepsze od oczekiwań, rynek zinterpretował je jednak jako sygnał zbliżającej się podwyżki stóp procentowych w USA.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 278,94 pkt. (1,54 proc.) do 17.856,78 pkt.
S&P 500 stracił 29,78 pkt. (1,42 proc.) i wyniósł 2.071,26 pkt.
Nasdaq Composite obniżył się o 55,44 pkt. (1,11 proc.) i wyniósł 4.927,37 pkt.
Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w lutym wzrosła o 295 tys., podczas gdy w styczniu wzrosła o 239 tys., po korekcie - podał amerykański Departament Pracy w piątek. Stopa bezrobocia w USA w lutym wyniosła 5,5 proc., wobec 5,7 proc. w styczniu.
Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się stopy bezrobocia w USA na poziomie 5,6 proc. oraz że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 235 tys. wobec 257 tys. w styczniu przed korektą.
Departament Pracy podał również, że wynagrodzenia godzinowe wzrosły w lutym o 0,1 proc. wobec wzrostu o 0,5 proc. w styczniu. Tutaj spodziewano się odczytu 0,2 proc.
Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy potwierdzają scenariusz zakładający, że Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe czerwcu – oceniają analitycy Deutsche Banku.
„Siła, jaką wykazuje amerykański rynek pracy utwierdza nas w przekonaniu, że na marcowym posiedzeniu Fed zmieni swoje oczekiwania co do stóp proc. i usunie stwierdzenie o cierpliwości. Na pierwszą podwyżkę stóp procentowych Fed zdecyduje się w czerwcu” - napisali analitycy Deutsche Banku w komentarzu.
Na rosnące prawdopodobieństwo pierwszej podwyżki stóp procentowych przez Fed w czerwcu wskazuje również Jim Paulsen, główny strateg inwestycyjny w Wells Capital Management.
„Stopa bezrobocia spada w tempie 1 proc. rocznie lub nawet trochę szybciej” – powiedział Paulsen w CNBC. „Nie potrafię sobie wyobrazić, że Fed może chcieć utrzymywać stopy procentowe na zerowych poziomach, podczas gdy bezrobocie jest bliskie 5 proc. lub nawet nieco niższe” – dodał.
W piątek rynek poznał również dane na temat bilansu handlowego USA w styczniu. Deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych spadł w styczniu do 41,8 mld USD z 45,6 mld USD miesiąc wcześniej po korekcie. Analitycy spodziewali się deficytu w styczniu na poziomie 41,1 mld USD.
Ze spółek traciły w piątek akcje sieci sklepów z wyposażeniem biur Staples, która podała wyniki finansowe. Spółka zarobiła w IV kwartale 31 centów wobec spodziewanych przez analityków 30 centów. Słabsze od oczekiwań okazały się jednak jej przychody, które wyniosły 5,66 mld USD wobec zakładanych 5,76 mld USD.
Lepsze od oczekiwań okazały się wyniki sieci sklepów ze sprzętem sportowym Foot Locker. Zysk na akcje spółki wyniósł w IV kwartale 1 USD wobec zakładanych 91 centów. Przychody sięgnęły 1,91 mld USD, tutaj rynek spodziewał się 1,87 mld USD. Kurs Foot Locker rósł w trakcie sesji.
Zyskiwały akcje Apple po informacji, że spółka wejdzie w skład indeksu Dow Jones Industrial Average po zamknięciu sesji w środę 18 marca. Spółką, która opuści indeks jest AT&T.
PAP, sek