Analizy

Dane z USA dopingują giełdy, surowce i… złotego

źródło: Andrzej Kiedrowicz, Chief Operating Officer KOI Capital

  • Opublikowano: 8 sierpnia 2016, 15:03

  • Powiększ tekst

Światowe rynki akcyjne zyskują tak jak surowce i waluty rynków rozwijających się, wspierane rosnącymi oczekiwaniami inwestorów na to, że amerykańska gospodarka utrzyma silne tempo wzrostu, a Fed będzie dalej zwlekał z podwyżką stóp procentowych.

Europejskie indeksy zyskują dziś na wartości, po tym jak w piątek indeks S&P 500 osiągnął, na fali dobrego raportu z amerykańskiego rynku pracy, nowe historyczne maksimum na poziomie 2182 punktów. Niemiecki DAX zyskuje obecnie około 0,9 proc., a jego notowania zbliżają się do poziomu 10500 punktów. Brytyjski FTSE 100, po zaliczeniu w godzinach porannych tegorocznego maksimum na poziomie 6783 punktów, obecnie skorygował wzrosty i handluje w okolicy otwarcia rynku. WIG20 zyskuje około 0,3 proc., a jego notowania zbliżają się powoli do przed-Brexitowego poziomu 1850 punktów.

Polski złoty był w zeszłym tygodniu był jedną z najsilniejszych walut, umacniając się o ponad 1 proc. do głównych walut. Złotego wspierały zarówno wzrost apetytu na ryzyko na globalnych rynkach finansowych, jak i nowy, łagodny projekt ustawy o „kredytach frankowych”, odsuwający ryzyko systemowe dla polskiego sektora bankowego. Złoty zyskał w zeszłym tygodniu aż 1,7 proc. do euro, para EURPLN handluje obecnie poniżej poziomu 4,29. Do dolara złoty zyskał około 1,4 proc. i para USDPLN handluje obecnie poniżej poziomu 3,87. Para CHFPLN straciła około 1,6 proc. i handluje obecnie poniżej poziomu 3,94. Najmocniej złoty zyskał jednak do funta brytyjskiego, bo aż 1,9 proc. Para GBPPLN handluje obecnie w pobliżu poziomu 5,05, najniżej od prawie 2 lat.

Funt brytyjski w zeszłym tygodniu mocno stracił po tym jak, Bank Anglii oprócz cięcia stóp procentowych, zdecydował się dodatkowo na znaczne zwiększenie programu skupu obligacji skarbowych. Para GBPUSD straciła w zeszłym tygodniu około 0,85 proc. i handluje obecnie w okolicy 1,3060. Para GBPJPY straciła w zeszłym tygodniu około 0,9 proc. i handluje obecnie poniżej poziomu 134 funtów. Para EURUSD straciła w zeszłym tygodniu około 0,7 proc. i handluje ponownie poniżej poziomu 1,11, gdyż po dobrym raporcie z amerykańskiego rynku pracy szanse na podwyżkę stóp procentowych, jeszcze w tym roku, wzrosły do 47 proc. z 37 proc. przed publikacją raportu.

Na fali dobrych danych z amerykańskiej gospodarki zyskują też surowce. Ropa naftowa WTI zyskuje dziś 1 proc., a notowania surowca zbliżają się do poziomu 42,5 dolarów za baryłkę, a jeszcze w zeszłą środę handel odbywał się poniżej poziomu 40 dolarów za baryłkę. Zyskują dziś również metale przemysłowe, miedź i aluminium około 0,5 proc., a nikiel handluje blisko poziomu 11 tys. dolarów za tonę – najdrożej od roku. Jedynie metale szlachetne tracą na wartości ze względu na drożejącego dolara i rosnące szanse na podwyżki amerykańskich stóp procentowych. Złoto straciło przez tydzień 1,5 proc. i handluje w pobliżu 1330 dolarów za uncję, a srebro aż 3,7 proc. i handluje obecnie w pobliżu poziomu 19,7 dolarów za uncję.

Ten tydzień nie będzie obfitował w kluczowe wydarzenia ekonomiczne, nie będzie też posiedzeń banków centralnych. Inwestorzy skupią się na najnowszych danych ze strefy euro odnośnie dynamiki produkcji przemysłowej i PKB za II kwartał. Poznamy dane ze Stanów Zjednoczonych odnośnie sprzedaży detalicznej, z Chin odczyt inflacji CPI, a w piątek, kluczowe dla rynku surowcowego, dane odnośnie dynamiki produkcji przemysłowej. W Polsce poznamy natomiast odczyt inflacji CPI za lipiec, choć dane te raczej nie będą miały wpływu na obecne, bezdecyzyjne nastawienie Rady Polityki Pieniężnej.

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.