
Ministerstwo Finansów planuje dużą podaż obligacji w czwartym kwartale
Bieżący tydzień na rynku walutowym rozpoczynamy w okolicach 4,295 na EURPLN i 1,123 na EURUSD po zmiennym piątku, podczas którego pary poruszały się w szerokich przedziałach, odpowiednio 4,29-4,32 i 1,115-1,125.
Popyt na „zielonego” widoczny był praktycznie przez cały ub. tydzień wspierany rosnącymi oczekiwaniami na grudniowe podwyżki stóp przez Fed w reakcji na jastrzębi komentarz prezes J. Yellen i publikowane dane z USA (dot. m.in. wskaźnika nastrojów Conference Board, zamówień na dobra trwałe, ostatecznych wyliczeń dla PKB za 2q16, czy indeksu Chicago PMI). W piątek awersję do ryzyka podniosły obawy o kondycję Deutsche Banku, co przełożyło się na pogorszenie nastrojów na rynkach finansowych, widoczne przede wszystkim w pierwszej połowie dnia. Nie jest to nowy temat, gdyż o kłopotach tego banku i ich negatywnym wpływie na cały sektora bankowy mówiło się już jakiś czas temu, jednakże zbyt późno rozpoczęta restrukturyzacja, a także decyzja o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE pogłębiła obawy o kondycję BD. Ostatnio zaś niepokój podgrzał amerykański Departament Sprawiedliwości nakładając na Deutsche Bank 14 mld USD kary oraz informacje, że niemiecki rząd nie ma w planach ratowania tej instytucji. W rezultacie, w piątek szczególnie podczas sesji europejskiej wyprzedaż widoczna była na giełdach, na wartości traciło euro do dolara, a złoty osłabiał się względem obydwu tych walut.
Nawet dane o inflacji w strefie euro, które pokazały wzrost indeksu HICP o 0,4% r/r we wrześniu nie zdołały wesprzeć wspólnej walut. Niemniej warto odnotować, że ceny w strefie euro rosną najszybciej od października 2014 roku, kiedy to wskaźnik inflacji również wyniósł 0,4%. Cel EBC zakłada jednak inflację na poziomie „poniżej, ale w pobliżu 2% w średnim okresie”. Z punktu widzenia EBC piątkowe dane są więc krokiem w dobrym kierunku, choć tempo wzrostu cen wciąż kształtuje się znacznie poniżej celu. W danych inflacyjnych wsparcia nie znalazł też złoty. Wrześniowy indeks ma poziomie -0,5% r/r (wg wstępnego szacunku) wypadł poniżej prognozy ekonomistów (mediana -0,4% r/r). Niewielka różnica, co na pewno nie wpłynie na postawę RPP dot. stóp procentowych, ale rozczarowanie pozostaje.
Można się zatem spodziewać, że jeśli zaplanowane na ten tydzień odczyty z USA dla indeksu ISM, oraz dane docierające z Departamentu Pracy (non-farm payrolls i stopa bezrobocia) nie zawiodą, jeszcze mocniej zwiększając szanse na grudniowe podwyżki stóp w USA, staną się dobrym paliwem dla silniejszego ruchu dolara w górę i złotego w dół.
W czwartym kwartale 2016 roku Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić pięć przetargów, wśród których znajdą się regularne aukcje sprzedaży o wartości od 14 do 28 mld PLN oraz aukcje zamiany podczas których odkupione zostaną papiery zapadające w 2017 roku. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami MF zdecydowało się na silną podaż jeszcze w tym roku korzystając ze sprzyjających warunków rynkowych. W czwartym kwartale rozpocznie się prefinansowanie potrzeb budżetowych na rok 2017 w związku z zaawansowaną realizacją tegorocznych potrzeb pożyczkowych (91% na koniec września). Podczas najbliższej aukcji długu 6 października sprzedane zostaną obligacje OK1018 oraz DS0727 na kwotę od 3 do 6 mld PLN.
W sierpniu nierezydenci zwiększyli wartość swoich złotowych portfeli obligacji skarbowych o 3,6 mld PLN, jednak ich zaangażowanie w całym rynku spadło do 35,1% z 35,2% w lipcu. Dane potwierdzają napływ inwestorów na rynki krajów wschodzących, co zostało odzwierciedlone w dużych sierpniowych spadkach rentowności w tym okresie. Wrzesień przyniósł odwrót od aktywów ryzykownych, pociągając za sobą wzrost rentowności, przede wszystkim na długim końcu, który w przypadku Polski wzrósł o około 30 pb. Istnieje pole do dalszych spadków cen obligacji, które przy nadal słabnącym momentum dla rynków EM może zostać dodatkowo osłabione zaostrzającą się retoryką FOMC przy ostrożnym nastawieniu RPP. Po ostatnim gołębim wydźwięku posiedzenia amerykańskich władz monetarnych, retoryka członków Fedu wskazuje na jedną podwyżkę stóp procentowym w 2016 roku, najprawdopodobniej w grudniu.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.