Analizy

Fot. sxc.hu
Fot. sxc.hu

CFTC: Ropa naftowa, gaz ziemny i kukurydza napędzają grę na wzrosty w towarach

źródło: Ole Hansen, Head of Commodity Strategy, Saxo Bank

  • Opublikowano: 3 kwietnia 2013, 09:58

    Aktualizacja: 3 kwietnia 2013, 10:00

  • 0
  • Powiększ tekst

Fundusze hedgingowe podniosły swoje stawki w grze na wzrosty, gdyż ceny towarów idą w górę trzeci tydzień z rzędu, przede wszystkim dzięki zakupom ropy WTI i gazu ziemnego.

Kupowano również kukurydzę, zanim nastąpił dramatyczny spadek o 11% po opublikowaniu w zeszły piątek danych o zapasach w USA, które okazały się bardzo negatywne. W ciągu tygodnia kończącego się 26 marca w 24 kategoriach towarów, których dotyczy ten raport, zakupy netto wyniosły ok. 112 000 kontraktów terminowych i opcji. W ciągu zaledwie trzech tygodni przewaga netto długich pozycji wzrosła o 376 000 kontraktów, co zgadza się z największym od czterech lat tempem zakupów netto wg Bloomberga; sytuacja ta pojawia się zaledwie miesiąc po tym, jak inwestorzy grali na trend wzrostowy najsłabiej od 2009 r.

Sektor energetyczny nadal przyciąga silne zakupy: przewaga netto długich pozycji na ropę WTI wzrosła niemal o 10%, gdyż inwestorzy skupili się na perspektywie ceny ropy na poziomie 100 USD, natomiast dyskonto zawężające spread do ropy Brent spowodowało wzrost aktywności spreadu, co również pomogło zwiększyć przewagę netto długich pozycji. W wyniku agresywnych zakupów gazu ziemnego przewaga netto długich pozycji wśród czterech różnych kontraktów na gaz mogący podlegać dostarczeniu do Henry Hub wzrosła z 24 000 do 388 000 od 1 stycznia. 

W sektorze metali odnotowano 17% redukcję przewagi netto długich pozycji, gdyż wszystkie pięć metali, oprócz palladu, nadal wyprzedawano, zwłaszcza miedź, która jest w tej chwili najbardziej wyprzedana od rozpoczęcia notowań w 2006 r. Złoto i srebro ponownie sprzedawano, gdy zniknął problem Cypru. Srebro, gdzie występuje przewaga netto długich pozycji, spadło do poziomu zaledwie 632, najniższego od sierpnia 2007 r., natomiast przewaga brutto krótkich pozycji wzrosła do poziomu najwyższego od rozpoczęcia notowań w 2006 r.

Większa część dramatu ostatniego tygodnia rozegrała się w sektorze zbóż, gdzie wspomniany wyżej amerykański raport dotyczący zapasów uruchomił dramatyczną wyprzedaż, zwłaszcza kukurydzy, która osiągnęła poziom najniższy od zeszłego lipca; ale także wielu inwestujących w soję poniosło straty. Tłumaczy to dramatyczny ruch w dół, gdyż inwestorzy starali się pozamykać nierentowne pozycje.

Ole Hansen, Head of Commodity Strategy, Saxo Bank

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze