Analizy

www.sxc.hu
www.sxc.hu

WIG20 na ścieżce wzrostu

źródło: Krzysztof Wańczyk, analityk Inwestycje.pl

  • Opublikowano: 31 maja 2013, 09:07

  • Powiększ tekst

Po świątecznym czwartku, polscy inwestorzy powinni wrócić na rynek w dobrych nastrojach. Argumentem przemawiającym za dalszym wzrostem giełdowych indeksów jest wczorajsze zamknięcie zagranicznych giełd, które pozwoliły sobie na odrobienie strat w ubiegłych sesji. Tym samym, warszawski indeks WIG20 ma drzwi otwarte do okolic 2550 pkt.

Na czołowych parkietach świata wczoraj obserwowaliśmy lekką tendencje wzrostową. Zauważalna poprawa klimatu inwestycyjnego jest wynikiem publikacji lepszych od oczekiwań danych makro ze Starego Kontynentu. Wcześniej rynki bazowały na rosnących obawach, że w najbliższych czasie Rezerwa Federalna zmniejszy program skupu aktywów mające na celu wsparcie amerykańskiej gospodarki. Wzrost ryzyka realizacji tego scenariuszu doprowadziło do silnej i zarazem pierwszej od początku maja, wyprzedaży na Wall Street i w Europie. Zmiana klimatu inwestycyjnego nastąpiła wraz z pojawieniem się dobrych odczytów makro z Europy wskazujące na poprawę nastrojów w biznesie. Optymistyczne odczyty wskaźników koniunktury wprowadziły inwestorów w dobre nastroje. W rezultacie, na giełdowe parkiety znów powróciła zieleń. Do umocnienia nastrojów inwestycyjnych przyczyniła się również udana aukcja włoskiego długu. Pozytywnym sygnałem jest relatywna odporność rynku na raport dotyczący Produktu Krajowego Brutto za 1 kw. 2013 r. w Polsce, który wskazał na dalszą słabość krajowego popytu. Wzrost PKB jest jedynie podtrzymywany eksportem netto. W piątek, w centrum uwagi inwestorów będą dane o dochodach i wydatkach Amerykanów oreaz indeksy Uniwersytetu Michigan i Chicago PMI.

Tymczasem na krajowym podwórku, dobre nastroje będą podtrzymywać dzisiejsze dobre dane z Japonii, gdzie indeks PMI wzrósł w maju z 51,1 do 51,5, stopa bezrobocia w kwietniu pozostała na niezmienionym poziomie(4,1%, zgodnie z konsensusem), a produkcja przemysłowa wzrosła w kwietniu o 1,7% m/m(oczekiwano 0,6% m/m). pozytywne informacje napłynęły również z Niemiec, gdzie sprzedaż detaliczna w kwietniu wzrosła o 1,8% r/r, z kolei analitycy spodziewali się wzrostu na poziomie 0,8% r/r. mocna dawka informacji powinna być pożywką dla byków. W konsekwencji, końcówka tygodnia na Książęcej powinna zamknąć się optymistycznym akcentem. Dla wskaźnika WIG20 oznaczałoby to pojawienie się nowych maksimów i próba zamknięcia luki cenowej z 18 marca br. Celem strony popytowej jest strefa 2486-2513 pkt. W dłuższym horyzoncie czasowym, gdy popyt przełamie obszar oporu 2486-2513 pkt. oczekuję podejścia kursu w rejon 2550 pkt.

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.