Szczerski na forum ONZ o prawach człowieka i granicy Polski
Stały przedstawiciel RP przy Narodach Zjednoczonych Krzysztof Szczerski wyraził w piątek na forum ONZ zaniepokojenie Polski łamaniem praw człowieka. Nawiązywał do sytuacji w Afganistanie, do naruszania przez Rosję integralności terytorialnej Ukrainy i Gruzji, mówił też o Białorusi i sytuacji z nielegalnymi imigrantami na polsko-białoruskiej granicy
Przemawiając podczas posiedzenia III Komitetu Zgromadzenia Ogólnego ONZ, ambasador w odniesieniu do Afganistanu wskazał zwłaszcza na zatrważające położenie kobiet, dzieci, mniejszości etnicznych i religijnych. Wyszczególnił też obrońców praw człowieka oraz dziennikarzy.
Jak dodał w odpowiedzi na wspólny apel FAO i WFP ONZ o złagodzenie obecnego kryzysu humanitarnego w Afganistanie Warszawa przekaże m.in. ok. 190 tys. dolarów na rzecz Światowego Programu Żywnościowego.
Polska przywiązuje dużą wagę do ochrony ofiar przemocy i prześladowań ze względu na religię lub przekonania, w szczególności osób należących do mniejszości religijnych. Apelujemy też do innych państw członkowskich ONZ o zaangażowanie w tym obszarze, m.in. poprzez prace Grupy Przyjaciół Ofiar Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Przekonania, której Polska ma zaszczyt przewodniczyć – powiedział Szczerski.
Zwracając uwagę na znaczenie międzynarodowej solidarności, mówił o potrzebie ochrony najbardziej narażonych na zagrożenia dzieci i osób niepełnosprawnych.
Jako inicjator Konwencji o Prawach Dziecka Polska będzie kontynuować działania na rzecz praw dziecka, w tym przez promowanie pozytywnej roli rodziny. Musimy też zadbać, aby każde dziecko miało dostęp do edukacji i wychowywało się w bezpiecznym środowisku – postulował dyplomata.
Apelował, by odpowiedź na kryzys związany ze zmianami klimatycznymi uwzględniała respektowanie praw człowieka oraz odpowiednie finansowanie podejmowanych działań. W jego opinii mogłoby temu służyć odejście od zależności od dobrowolnych składek i zwiększanie finansowania z regularnego budżetu.
Pandemia Covid-19 przyczyniła się do pogorszenia sytuacji w zakresie praw człowieka na całym świecie. Niestety, ten tragiczny trend obserwujemy obecnie także w pobliżu granic mojego kraju – mówił w kontekście kolejnego kryzysu stały przedstawiciel RP przy ONZ.
Wspomniał też o niezwykłym zaniepokojeniu Polski pogarszającą się sytuacją w zakresie praw człowieka i podstawowych wolności na Białorusi. Poinformował, że w więzieniach przebywa tam ponad 650 osób, w tym byli kandydaci na prezydenta, obrońcy praw człowieka, prawnicy, dziennikarze oraz liderzy Związku Polaków na Białorusi - Andżelika Borys i Andrzej Poczobut.
Polska zdecydowanie potępia masowe łamanie praw człowieka przez władze tego kraju i wzywa białoruski reżim do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia zatrzymanych – oznajmił Szczerski.
Przypominając o historii zmagań Polaków o wolność, wzywał do pamięci o tragicznej sytuacji licznych obrońców praw człowieka, którzy są prześladowani i obawiają się o swoje życie, walcząc w obronie innych.
Musimy wzmocnić nasze wsparcie, aby stworzyć sprzyjające warunki dla społeczeństwa obywatelskiego i sprzeciwić się nieproporcjonalnym prawnym i administracyjnym restrykcjom wobec organizacji społeczeństwa obywatelskiego – nawoływał ambasador.
Odniósł się też do naruszania przez Rosję integralności terytorialnej Ukrainy i Gruzji. Podkreślał zaniepokojenie Polski łamaniem praw człowieka i podstawowych wolności w okupowanej przez Moskwę Autonomicznej Republice Krymu i Sewastopolu.
Z wielkim niepokojem obserwujemy dramatyczne zaostrzenie represji wobec Tatarów krymskich, którzy są prześladowani i zastraszani za wspieranie integralności terytorialnej Ukrainy. Podobnie niepokojącą tendencją są przypadki łamania praw człowieka w gruzińskich regionach separatystycznych – ocenił Szczerski, wzywając siły kontrolujące te terytoria, by zapewniły tam swobodny dostęp międzynarodowym instytucjom ochrony praw człowieka.
PAP/mt
Czytaj też: Turów, eskalacja żądań Czechów. Kurtyka: Negocjacje zerwane!