„Ład korporacyjny 2021”. Jak wzmacniać zaufanie w gospodarce
Podczas międzynarodowej konferencji online Ład korporacyjny 2021: jak wzmacniać zaufanie w gospodarce, zorganizowanej przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego (PANA) podkreślano m.in. wagę bezpieczeństwa obrotu gospodarczego.
Ład korporacyjny to pojęcie odwołujące się między innymi do przejrzystości sprawozdań finansowych, czyli coś, co ma fundamentalne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Ma to szczególne znaczenie teraz, kiedy wychodzimy z okresu pandemii i na rynku pojawiają się niekiedy nowe trendy, często o charakterze spekulacyjnym. Rola biegłych rewidentów jest tutaj absolutnie zatem kluczowa – powiedział Marcin Obroniecki, prezes PANA.
Dyrektor departamentu finansów i przedsiębiorczości OECD Mathilde Mesnard zaprezentowała strategię organizacji w warunkach pandemii i realiach postpandemicznych.
Kryzys pokazał, że dużego znaczenia nabrały czynniki niefinansowe. W przyszłości będą akcentowane kwestie klimatu i ESG, wzrośnie rola interesariuszy - powiedziała Mathilde Mesnard.
Podczas czterech paneli 35 panelistów z Polski, Francji, Wielkiej Brytanii i USA dyskutowało o ładzie korporacyjnym, jego znaczeniu i konieczności stosowania tych zasad przez przedsiębiorstwa.
W konferencji uczestniczyli przedstawiciele OECD, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Komisji Nadzoru Finansowego, wykładowcy Akademii Leona Koźm inśkiego, SGH i Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz przedstawiciele organizacji zrzeszających inwestorów i emitentów. Omawiano stan stosowania zasad ładu korporacyjnego w Polsce, zagadnienia związane z raportowaniem czynników ESG, akcentowano istotną rolę audytorów w przestrzeganiu zasad ładu korporacyjnego przez przedsiębiorstwa oraz kwestię dobrych praktyk. We wszystkich panelach brali udział eksperci Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego.
PR/RO
CZYTAJ TEŻ: Wzrosły obawy Polaków związane z powrotem do pracy w biurze