Maląg: Polska w czołówce państw z najniższym poziomem bezrobocia
Znajdujemy się w ścisłej czołówce europejskich państw z najniższym poziomem bezrobocia – powiedziała szefowa MRiPS Marlena Maląg. Z danych Eurostatu wynika, że poziom bezrobocia w Polsce wynosi 3 proc. i jest na znacznie niższym poziomie niż średnia UE – 6,5 proc., a także średnia krajów strefy euro – 7,2 proc.
Minister Maląg zwróciła uwagę, że pod koniec 2021 r. było o ponad 150 tys. bezrobotnych mniej (14,5 proc.) niż przed rokiem. „Co więcej, po raz pierwszy od 1990 r. poziom bezrobocia w końcu grudnia był niższy niż w listopadzie” – wskazała.
„Warto dodać, że pod koniec ubiegłego roku pracodawcy zgłosili do urzędów pracy niemal 96 tys. wolnych miejsc pracy oraz miejsc aktywizacji zawodowej. To o ponad 18 proc. więcej niż w grudniu 2020 roku” – powiedziała Maląg. „Zestawiając poziom bezrobocia w grudniu minionego roku ze stanem sprzed pandemii, liczba zarejestrowanych w urzędach pracy bezrobotnych spadła o 24,2 tys. osób” – dodała.
Minister podkreśliła, że najnowsze dane Eurostatu także wskazują na dobrą sytuację na rynku pracy.
„Poziom bezrobocia w Polsce według unijnego urzędu statycznego wynosi 3 proc. i jest na znacznie niższym poziomie niż wynosi średnia UE – 6,5 proc., a także średnia krajów strefy euro – 7,2 proc. Znajdujemy się w ścisłej czołówce europejskich państw z najniższym poziomem bezrobocia. Co warto zaznaczyć, Polska już od miesięcy jest w grupie państw o najniższym bezrobociu” – powiedziała Maląg.
Stopa bezrobocia, po dostosowaniu sezonowym, w listopadzie, według metodologii Eurostatu, wyniosła w Polsce 3 proc., tak jak w październiku. Liczba bezrobotnych w listopadzie wyniosła 512 tys. wobec 515 tys. w październiku.
Stopa bezrobocia w strefie euro w listopadzie, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 7,2 proc. wobec 7,3 proc. w poprzednim miesiącu (analitycy spodziewali się stopy bezrobocia na poziomie 7,2 proc.). Przeciętna stopa bezrobocia w krajach UE wyniosła 6,5 proc., wobec 6,7 proc. w poprzednim miesiącu.
Czytaj też: Premier: Obniżki stawek VAT mogą kosztować budżet 15-20 mld zł
PAP/kp