Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Fundusz Hipoteczny Familia krytykuje Komisję Nadzoru Finansowego

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 6 listopada 2012, 14:32

  • 0
  • Powiększ tekst

Propozycja zakazania podmiotom innym niż ubezpieczyciele i banki świadczenia usługi renty dożywotniej przedstawiona przez Komisję Nadzoru Finansowego jest sprzeczna z wieloma zapisami Konstytucji RP i daleka od sprawdzonych praktyk stosowanych od lat w innych krajach – uważają przedstawiciele Funduszu Hipotecznego Familia i dodają, że takie rozwiązanie byłoby wygodne dla KNF, która dzięki niemu nie musiałaby obejmować swoim nadzorem kolejnych firm.

„Stanowisko Komisji Nadzoru Finansowego dotyczące zapewnienia seniorom bezpiecznej możliwości korzystania z tzw. odwróconej hipoteki zostało przedstawiane kilkukrotnie w mediach przez jej rzecznika. Doniesienia te są niepokojące zarówno dla seniorów, jak i wiarygodnych firm działających na tym rynku. Zakazanie działalności w tym sektorze podmiotom innym niż ubezpieczyciele, czy banki ograniczy znacznie konkurencję, a tym samym pozostaje w sprzeczności z zasadami zawartymi w Konstytucji RP. Wdrożenie tej propozycji naruszyłoby m.in. art. 22 Konstytucji RP (zakazujący ograniczenia swobody działalności gospodarczej i mówiący o przeciwdziałaniu powstawaniu monopoli), oraz art. 64 (wskazujący, że własność może być ograniczona tylko w drodze ustawy i tylko w zakresie, w jakim nie narusza ona istoty prawa własności). Ponadto projekt godzi także w konstytucyjną swobodę zawierania umów, do której odnosi się art.353 KC”. – ogłosiła firma oferująca usługi finansowe podobne do odwróconej hipoteki.

Przedstawiciele funduszu hipotecznego uważają, że rozwiązanie, które w mediach przedstawia KNF byłoby zaprzepaszczeniem trwających od ponad trzech lat prac, w wyniku których powstał projekt ustawy uwzględniający równoległe działanie na rynku odwróconej hipoteki modeli sprzedażowych (np. renta dożywotnia) i kredytowych (odwrócony kredyt hipoteczny).

- Ustawa, nad którą pracują urzędnicy w Ministerstwie Gospodarki i Ministerstwie Finansów umożliwiłaby dalszy rozwój rynku odwróconej hipoteki w Polsce. Z kolei rozwiązanie proponowane przez KNF grozi zahamowaniem rozwoju sektora. Ograniczenie konkurencji, ograniczenie swobody prowadzenia działalności gospodarczej, dyskryminacja osób, które nie mają rodziny oraz ograniczenie swobody zawierania umów – czy jest to kierunek rozwoju gospodarki wolnorynkowej?- mówi Katarzyna Brzeska Miksa Prezes Fundusz Hipotecznego Familia.

Rynek usług podobnych do odwróconej hipoteki rozwija się w Polsce od około trzech lat. Nie jest on jednak uregulowany właściwymi przepisami, co naraża klientów decydujących się na rentę dożywotnią w zamian za dom lub mieszkanie na niebezpieczeństwo podpisania niekorzystnych umów i nawet utraty dachu nad głową.

- Ustawa uniemożliwiłaby funkcjonowanie podmiotom posiadającym np. zbyt mały kapitał. Uważamy nawet, że wymogi powinny być wyższe niż w przedstawionym projekcie. W mojej ocenie wprowadzenie obowiązku posiadania przez fundusze hipoteczne kapitału zakładowego w wysokości nie mniejszej niż pięć milionów złotych, zaspokajałoby potrzebę ochrony interesów konsumentów- mówi Katarzyna Brzeska Miksa Prezes Fundusz Hipotecznego Familia.

Dotychczas apele o sfinalizowanie prac nad ustawą skierowane m.in. do Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Finansów pozostały bez oficjalnej odpowiedzi.

 

MG

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze