Rosja: Grzywna za artykuły w Wikipedii o wojnie przeciw Ukrainie
Sąd w Moskwie orzekł we wtorek 3 mln rubli (ponad 40,3 tys. USD) grzywny wobec amerykańskiej Wikipedia Foundation za artykuły w Wikipedii o wojnie Rosji przeciw Ukrainie. Zdaniem państwowego regulatora mediów teksty zawierają „fake newsy” o działaniach wojsk Rosji
Pretensje urzędu Roskomnadzor, państwowego regulatora mediów i internetu, dotyczyły pięciu materiałów - podaje niezależny rosyjski portal Meduza. Były to artykuły o nagłówkach: „Bitwa o Kijów” (2022), „Zbrodnie wojenne w czasie inwazji Rosji na Ukrainę”, „Ostrzał szpitala w Mariupolu”, „Zburzenie teatru w Mariupolu (2022)” i „Rzeź w Buczy”.
Roskomnadzor oświadczył, że Wikipedia dezinformuje czytelników prezentując „wyłącznie antyrosyjską interpretację wydarzeń”.
Sąd rozpatrzył też dwa inne protokoły administracyjne przeciwko Wikipedia Foundation. Jeden z nich dotyczył odmowy usunięcia z Wikipedii artykułu o wydarzeniach w Mariupolu, a drugi - sposobu na sporządzenie prochu. Również w tym przypadku zapadła decyzja o grzywnie.
Ogółem wysokość grzywien wobec Wikimedia Foundation - orzeczonych w Rosji po raz pierwszy - wyniosła tym samym 5 mln rubli (ponad 67 tys. USD).
W Rosji wprowadzono w marcu restrykcyjne prawo medialne: za tzw. fake newsy dotyczące armii rosyjskiej grozi kara więzienia. Mediom zakazano używania słowa „wojna” na określenie inwazji na Ukrainę. Najważniejsze media niezależne, jak „Nowaja Gazieta” i telewizja Dożd w obliczu tych przepisów zawiesiły działalność.
Czytaj też: KE: tworzymy wspólną platformę zakupów gazu
PAP/KG