Rekord inwestycji w Polsce! W 2021 r. wyniosły 25 mld dol.
W ubiegłym roku napływ zagranicznych inwestycji do Polski był rekordowy. Osiągnęliśmy trzecie miejsce w UE, ustępując tylko Niemcom i Szwecji. Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce w 2021 r. wyniosły 24,8 mld dol. – informuje portal obserwatorgospodarczy.pl
Czytaj też: Rekordowy rok w Polskiej Strefie Inwestycji
Czytaj też: Cognor ruszył z inwestycją w walcownię na Śląsku za pół mld zł
Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego Polska zajęła 14. miejsce na świecie i 3. w UE pod względem wartości napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych. 24,8 mld dol. bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) oznacza ich wzrost o 82 proc. w skali roku i o 86 proc. a w porównaniu do 2019 r., czyli do okresu sprzed pandemii.
Wartość skumulowanych BIZ (stan zobowiązań Polski z tytułu inwestycji zagranicznych) wyniósł 269 mld dol. (40 proc. PKB). Pod względem wartości skumulowanych BIZ polska gospodarka jest 16. na świecie. Jak wskazuje PIE, doszło jednak do dziesięciokrotnego odpływu PIB (Polskich Inwestycji Bezpośrednich) w porównaniu do 2019 roku i sześciokrotnego w porównaniu do 2020 roku – czytamy na portalu obserwatorgospodarczy.pl.
Wcześniej niemal tak samo potężny napływ inwestycji do Polski nastąpił w latach 2005-2007, w skutek przystąpienia Polski do UE.
Jak informuje portal na podstawie danych PIE, w 2021 roku napływ BIZ w skali świata wzrósł o 57 proc. r/r, o 17 proc. wobec poziomu sprzed pandemii.
Polska zyskuje dzięki skracaniu łańcuchów dostaw
Z powodu pandemii poszczególne państwa, rządy i inwestorzy dostrzegli potrzebę reorganizacji, w tym skracania łańcuchów dostaw. Według PIE właśnie z tej przyczyny, oraz z powodu toczącej się wojny handlowej pomiędzy Chinami a USA zyskała Polska. Dzięki inwestycjom zagranicznym w Polsce w latach 2019-2021 utworzono 339 tys. miejsc pracy, najwięcej w całej Europie – czytamy.
Bardzo dynamicznie obecnie rozwija się w Polsce rynek powierzchni magazynowych, a także inwestycje typu greenfield, czyli budowane od podstaw. Liczba projektów greenfield wzrosła o 11 proc. i wyniosła 423 projektów inwestycyjnych, co jest 4. Wynikiem w Europie i 6. na świecie.
Czytaj też: Siarkowska: kandydatura prof. Glapińskiego powinna być jak najszybciej przegłosowana
obserwatorgospodarczy.pl/mt