Kongres 590 pod hasłem „Łączymy wszystkich” rusza już jutro
Jednym z głównych tematów 7. edycji Kongresu 590 są wyzwania energetyczne – najważniejsze zarówno w kontekście lokalnym, jak i globalnym. Ich znaczenie z całą ostrością uświadomiła nam rosyjska agresja na Ukrainę i konieczność uniezależnienia się od rosyjskich dostaw ropy i gazu. Nie wolno jednak zapominać o pogłębiającym się kryzysie klimatycznym, który każe wszystkim krajom sięgać po alternatywne, czyste źródła energii, tak aby odejść od paliw kopalnych i zredukować emisję gazów cieplarnianych.
Właśnie na ten temat będą rozmawiać uczestnicy panelu „Polska w drodze do neutralności energetycznej”. W dyskusji wezmą udział: Ireneusz Zyska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, pełnomocnik rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii; Paweł Majewski, Prezes Zarządu Enea SA; Paweł Strączyński wiceprezes Zarządu Banku Pekao SA, nadzorujący Pion Finansowy oraz Armen Konrad Artwich, Członek Zarządu ds. Korporacyjnych PKN ORLEN.
Bezpieczeństwo i transformacja energetyczna w regionie Trójmorza będą przedmiotem dyskusji, w której udział wezmą: Georgii Dubinskiy, Wiceminister ds. Transformacji Cyfrowej Ukrainy; Marek Suski Poseł RP, Przewodniczący Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Lucas Nosek, Współzałożyciel Gigafund i PayPal, inwestor w SpaceX Elona Muska. Dyskusję poprowadzi Bret Kugelmass, Prezes Last Energy.
Transformacja sektora energetycznego to jedno z największych wyzwań stojących przed polską gospodarką po 1989 roku. Wydzielenie konwencjonalnych aktywów wytwórczych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) ma zapewnić spółkom z sektora możliwość przeprowadzenia bezpiecznej transformacji, a w konsekwencji zagwarantowania konkurencyjności polskiej gospodarki w dłuższej perspektywie. O tym, jak będzie zmieniał się TAURON w perspektywie 2030 roku, opowiedzą członkowie zarządu Grupy w panelu „Zielony Zwrot TAURONA. Energia na okrągło”.
O NABE jako kluczowym elemencie realizacji Rządowego Planu Transformacji Energetycznej w Polsce rozmawiać będą podczas panelu o tym samym tytule: Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A., Marcin Eckert, Wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego nadzorujący Obszar Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej oraz dr hab. Mariusz Ruszel, prof. Politechniki Rzeszowskiej, ekspert współpracujący z PKEE.
Oprócz odnawialnych źródeł energii sposobem na powstrzymanie kryzysu klimatycznego może stać się energetyka jądrowa, która wciąż wywołuje wiele kontrowersji, w tym obawy o jej bezpieczeństwo, koszty i szkodliwość odpadów jądrowych. Wszystkie te kwestie będą się starali wyjaśnić uczestnicy panelu „Czy energetyka jądrowa może powstrzymać kryzys klimatyczny?”: Patryk Demski, Wiceprezes Zarządu ds. Strategii i Rozwoju TAURON SA; Piotr Podgórski, Dyrektor Naczelny ds. Transformacji KGHM Polska Miedź SA, Tomasz Nowacki, Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz prof. Ludwik Pieńkowski z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i ekspert KGHM Polska Miedź SA. Debatę poprowadzi Jakub Wiech, zastępca redaktora naczelnego portalu Energetyka24.
Paliwem przyszłości może stać się wodór, ale jak zrobić, aby dotychczasowe deklaracje i zobowiązania zostały wprowadzone w życie i stały się funkcjonującymi rozwiązaniami? O tym będą rozmawiać uczestnicy panelu „Wodorowa przyszłość czy wodorowe złudzenia?”, który odbędzie się w drugim dniu Kongresu. W dyskusji wezmą udział Krzysztof Drynda, Prezes Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu SA; Arkadiusz Sekściński, Wiceprezes Zarządu ds. Rozwoju PGNiG SA; Grzegorz Kotte, Wiceprezes Zarządu ds. Technicznych ENEA Wytwarzanie oraz Grzegorz Jóźwiak, Dyrektor Biura Wdrażania Paliw Alternatywnych PKN ORLEN SA.
Strategicznymi Partnerami wydarzenia są: Enea SA, PGE Polska Grupa Energetyczna oraz PKN ORLEN.
Partnerami Głównymi Plus są firmy: PKO Bank Polski, Grupa PZU i Grupa TAURON. Partnerzy Główni to: Pekao SA, KGHM Polska Miedź SA oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Więcej informacji na kongres590.pl.