Prezydent podpisał nowelę zwiększającą budżet Kolej Plus
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe”, której celem jest usprawnienie wnoszenia do spółki PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) przez Polskie Koleje Państwowe (PKP), składników majątkowych, niezbędnych do zarządzania infrastrukturą kolejową, podała Kancelaria Prezydenta
Celem [ustawy] jest usprawnienie wnoszenia do spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PLK S.A) przez Polskie Koleje Państwowe S.A. (PKP S.A.), składników majątkowych, które są niezbędne do prowadzenia działalności w zakresie zarządzania infrastrukturą kolejową, w tym w drodze przeniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w szczególności nieruchomości kolejowych znajdujących się do 2000 r. we władaniu przedsiębiorstwa państwowego PKP, obecnie zaś we władaniu PKP S.A - czytamy w komunikacie.
Kolej+ z większym budżetem
Ponadto ustawa zwiększa się pulę środków Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej - Kolej+, który jest finansowany m. in. ze środków z dokapitalizowania PKP PLK. Dotychczasowe wartości przekazywanych na rzecz PLK SA skarbowych papierów wartościowych, z przeznaczeniem na podwyższenie kapitału zakładowego PKP PLK, ustalone w ustawie nowelizowanej pozwalają na realizację ograniczonej liczby projektów w stosunku do istniejącego zapotrzebowania zgłaszanego przez samorząd terytorialny poszczególnych regionów Polski, podano także.
Ustawa nowelizująca nie tylko zwiększa wysokość wartości papierów, lecz także rozszerza zakres czasowy możliwości ich przekazywania na rzecz PKP PLK - dotychczas ustawa przewidywała rok 2024 jako ostatni rok przekazywania skarbowych papierów wartościowych, obecnie ostatnim rokiem będzie rok 2027.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Czytaj też: Kaczyński: nie możemy mieć lotniska dla Polaków w Berlinie
ISBnews/KG