Astronomowie odkryli „nową ziemię”. Rok trwa na niej 617 dni
Astronomowie z Uniwersytetu Canterbury odkryli nową planetę poza Układem Słonecznym, w samym środku galaktyki Drogi Mlecznej. To ważne odkrycie, planeta jest bowiem jedną z niewielu podobnych planet zidentyfikowanych dotąd poza Układem Słonecznym. Jej orbita jest zbliżona do orbity Ziemi - informuje portal sky.toancanh24h.com
„Nowa ziemia” jest według naukowców podobna do Ziemi zarówno pod względem wielkości, jak i orbity. Odkrycia dokonali astronomowie dr Antonio Herrera Martin i prof. Michael Albrow, obaj z Uniwersytetu Canterbury. Planeta znajduje się na orbicie ciemnego lub brązowego karła, albo „niedoszłej gwiazdy”, okrążenie której trwa 617 dni, a sama orbita przypomina wielkością orbitę Ziemi lub Wenus wokół Słońca.
Nowa ziemia krąży wokół gwiazdy o masie około dziesięciokrotnie mniejszej od masy Słońca. Masę planety z kolei szacuje się na wielkość pomiędzy Ziemią a Neptunem. Jest ona jedną z zaledwie kilku planet odkrytych przez naukowców poza Układem Słonecznym o rozmiarze i orbicie przypominających ziemskie.
Naukowcy dokonali spektakularnego odkrycia „nowej ziemi” w sposób szczególny. Nie odkryli jej ani przez jej obserwację, ani stosując technikę tranzytu, nie badali też jej interakcji z jej gwiazdą. Odkrycia dokonali obserwując, jak gwiazda zniekształca i powiększa światło tak jak soczewka, w procesie zwanym mikrosoczewkowaniem grawitacyjnym.
Mikrosoczewkowanie, które doprowadziło do odkrycia nowej planety jest oznaczone symbolem OGLE-2018-BLG-0677.
Czytaj też: Ta polska technologia bierze udział w misji NASA. Stworzyła ją młoda Polka
Czytaj też: Teleskop Webba wykonał zdjęcie złożone ze 150 mln pikseli
sky.toancanh24h.com/mt