Premier: Zaproponuję zawieszenie lub redukcję opłat za emisję CO2
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że po raz kolejny zaproponuje zawieszenie lub zmniejszenie, do poziomu 25-30 euro za tonę, opłat za prawo do emisji CO2. Emmanuel Macron przyjmuje w poniedziałek premiera Morawieckiego - informuje Pałac Elizejski
Tematy bezpieczeństwa, tematy energii, tematy współpracy - to są wątki, które będziemy poruszali - powiedział w TVP Info premier Mateusz Morawiecki pytany o zbliżające się spotkanie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
Czytaj też: Spotkanie premiera z Macronem, tematem rozmów bezpieczeństwo
Za szczególnie ważne uznał tematy gospodarcze - tłumacząc, że wojna w Ukrainie kompletnie zdestabilizowała całą Unię Europejską, wiele gospodarek trzęsie się w posadach, a społeczeństwa protestują. Podkreślił, że jego zdaniem ta „putinflacja” uderza także we Francuzów i w Niemców.
Chcę zaproponować prezydentowi Macronowi, aby zawiesić, przynajmniej na jakiś czas, albo przynajmniej sprowadzić do jakiegoś poziomu akceptowalnego, 25-30 euro za tonę, opłatę za uprawnienia do emisji CO2 - powiedział premier Morawiecki. Przypomniał, że proponował to już w zeszłym roku, bo szantaż gazowy Putina zaczął się jesienią, jeszcze przed wybuchem wojny.
Chcemy razem pracować nad zmianą systemu energetycznego tak, by przemysł europejski nie wynosił się z Europy - przekazał szef rządu.
Kolejnym tematem rozmów ma być wzmocnienie militarne Europy.
Mam nadzieję, że i tutaj pan prezydent Macron będzie się trzymał zasady, że najważniejsze jest NATO, Pakt Północnoatlantycki, który daje nam bezpieczeństwo - powiedział premier. „Jesteśmy członkiem najsilniejszego sojuszu militarnego w historii ludzkości” - dodał. Zaznaczył, że ważne jest wzmocnienie tego sojuszu, także poprzez wzmocnienie naszej armii.
Pałac Elizejski: Macron przyjmuje w poniedziałek premiera Morawieckiego
Prezydent Emmanuela Macron przyjmuje w poniedziałek premiera Mateusza Morawieckiego, aby omówić wsparcie dla Ukrainy wobec agresji Rosji i konsekwencje konfliktu dla Europejczyków - poinformował w czwartek wieczorem Pałac Elizejski.
Poza wojną na Ukrainie przywódcy na spotkaniu w Pałacu Elizejskim w Paryżu będą rozmawiać o wyzwaniach europejskiej suwerenności w zakresie obronności i bezpieczeństwa, a także współpracy na rzecz pełnego bezpieczeństwa wschodniej flanki Europy – przekazał Pałac Elizejski, cytowany przez agencję AFP.
Agencja AFP przypomina, że „Polska należy do najbardziej bezwarunkowych zwolenników członkostwa Ukrainy w UE, a także do krajów najbardziej krytycznych wobec Rosji, w przeciwieństwie do Niemiec i Francji, których stanowiska bywały czasem bardziej ostrożne”.
Czytaj też: Premier: Zakontraktowaliśmy w Norwegii tyle gazu, ile trzeba
PAP/mt