TYLKO U NAS
R.Kwiecień, BGK: polska strategia wodorowa za mało ambitna
Rewolucja czy ewolucja w dekarbonizacji? - z Radosławem Kwietniem, członkiem Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego podczas XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu rozmawia Maciej Wośko, redaktor naczelny „Gazety Bankowej”
Radosław Kwiecień, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego jest przekonany, że tak w Europie jak i w Polsce jest odpowiedni potencjał naukowy oraz inżynieryjno-organizacyjny, żeby wypracować technologie, które mogą przynieść przełom w energetyce, a zwłaszcza w pozyskiwania czystej energii:
Jest wiele inicjatyw, nasz bank też ma taką – 3W: Węgiel, Woda, Wodór. To jest przyszłość, powstają modele gospodarki, pokazujące jak dokona się przejście na gospodarkę wodorową i do nich „ustawia się” rynek. W Polsce też mamy taki dokument, ale nasza strategia wodorowa jest dla mnie za mało ambitna.
Menedżer BGK wskazuje, że z polskiej perspektywy mamy wielki potencjał, by osiągać wyjątkowe wyniki w tworzeniu technologii w obszarze OZE, np. energetyki wiatrowej :
W obszarze energetyki off-shore polski komponent jest bardzo duży. Wiele polskich firm potrafi znaleźć się na rynku morskiej energetyki wiatrowej i kooperuje w ramach tego systemu, osiągając wysoką pozycję w łańcuchu wartości
Więcej w całej rozmowie na antenie telewizji wPolsce.pl: