Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Europa już wkrótce będzie otwarta na ukraińskie towary i usługi

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 2 kwietnia 2014, 11:01

  • 0
  • Powiększ tekst

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk poinformował dziś, że unijny rynek zostanie wkrótce otwarty dla ukraińskich towarów i usług.  "Od 15 maja europejski rynek będzie otwarty dla ukraińskich towarów i usług" - oznajmił na konferencji inwestycyjnej w Kijowie.

Komisja Europejska oszacowała, że ukraińska gospodarka na zniesieniu ceł na większość jej towarów zyska ok. 500 mln euro rocznie, co będzie znaczącym wsparciem. Jaceniuk powiedział też, że program współpracy Międzynarodowego Funduszu Walutowego z Ukrainą może zostać rozpatrzony i zatwierdzony do końca kwietnia. Zaznaczył, że w przyszłym tygodniu parlament Ukrainy powinien przyjąć kilka projektów ustaw, dotyczących wstępnych warunków, które Kijów musi spełnić, by program MFW został wznowiony.

"Jestem przekonany, że te decyzje zostaną w parlamencie podjęte. Uważam, że do końca bieżącego miesiąca Rada Dyrektorów MFW powinna rozpatrzyć program z Ukrainą. Moja ocena jest bardzo pozytywna" - oświadczył Jaceniuk.

Poinformował też, że będzie nalegać na zatwierdzenie przez parlament propozycji rządu, dotyczących opodatkowania dużych przedsiębiorstw. "Sądzę, że parlament nas poprze" - powiedział.

Dyrektor europejskiego departamentu MFW Reza Moghadam powiedział, że Fundusz powinien do końca kwietnia przekazać Ukrainie pierwszą transzę pomocy finansowej w wysokości trzech miliardów dolarów. W ubiegłym tygodniu MFW ogłosił, że uzgodnił z Ukrainą wsparcie jej reform dwuletnim kredytem stand-by w wysokości 14-18 miliardów dolarów. Umowa otworzy możliwość dalszych pożyczek, które w ciągu dwóch lat mogą sięgnąć 27 mld USD.

(PAP)

mw/ mmp/ ap/

Powiązane tematy

Komentarze