Informacje

Zgodnie ze stanowiskiem KNF z dnia 25 marca 2014 roku usunięto wszelkie informacje mogące pośrednio lub bezpośrednio służyć indywidualizacji określonego otwartego funduszu emerytalnego, w tym treści wskazujące na: pozycję rynkową, udział w rynku, itp.
Zgodnie ze stanowiskiem KNF z dnia 25 marca 2014 roku usunięto wszelkie informacje mogące pośrednio lub bezpośrednio służyć indywidualizacji określonego otwartego funduszu emerytalnego, w tym treści wskazujące na: pozycję rynkową, udział w rynku, itp.

Aviva proponuje całkowitą likwidację opłaty od składki w OFE

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 2 kwietnia 2014, 17:04

  • 1
  • Powiększ tekst

Aviva OFE obniży opłatę od składki do minimalnego poziomu 0,75% i proponuje całkowitą rezygnację z opłat obowiązkowych, pobieranych na mocy ustawy. Uchwałę w sprawie zmiany w statucie Aviva OFE dotyczącej obniżenia opłaty podjęło Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Aviva PTE. Zmiana wejdzie w życie 1 sierpnia br. po zatwierdzeniu przez KNF.

-- Obniżymy opłatę do minimalnego poziomu, pokrywającego obowiązkowe koszty ustawowe, m. in. opłatę na rzecz ZUS. Dzięki temu więcej pieniędzy ze składek trafi na rachunki klientów

-– mówi Paweł Pytel, prezes Aviva PTE.

Według obecnie obowiązującej ustawy opłata od składki wynosi maksymalnie 1,75%. Obowiązkowe koszty ustawowe składają się z czterech elementów: opłaty na rzecz ZUS (0,4% od każdej składki), wpłaty na Fundusz Gwarancyjny (0,3% od każdej składki) oraz opłat na rzecz KNF i Rzecznika Ubezpieczonych (zależnych od wartości aktywów).

--Chcemy zmiany tonu dyskusji na pozytywny, odbudowujący zaufanie Polaków do potrzeby oszczędzania na emeryturę po burzliwej i niekiedy demagogicznej debacie na temat OFE. Pomoże w tym dalsze uproszczenie i obniżenie kosztów systemu. Zwracamy się więc z prośbą do rządu o całkowitą rezygnację z opłat obowiązkowych. Jeśli ta propozycja zostanie przyjęta, deklarujemy dalsze, adekwatne obniżenie opłaty od składki przez Aviva OFE. Docelowo widzimy możliwość zejścia do zera z opłatami od składki, zarówno po stronie instytucji publicznych, jak i OFE. Wtedy koszty będą bardzo niskie, przejrzyste i zrozumiałe dla każdego; znikną dotychczasowe nieporozumienia

-– mówi Adam Uszpolewicz, prezes grupy Aviva w Polsce.

W ocenie przedstawicieli Avivy likwidacja opłat od składek zwiększy przejrzystość i obniży koszty systemu. Zwracają jednocześnie uwagę na kuriozalne warunki w jakich Polacy mają podjąć decyzję o przeznaczaniu w dalszym ciągu części swojej składki do OFE. Porównują je do wyborów do parlamentu, w których na początku wszystkie głosy przypisano jednej partii i żeby to zmienić trzeba zagłosować na kogoś innego, a jednocześnie zakazana jest kampania wyborcza, reklamy wyborcze, porównywanie i ogłaszanie programów wyborczych, zachęcanie do głosowania, a nawet podawanie liczby członków poszczególnych partii.

-- Mam wrażenie, że większość obywateli tego kraju nawet nie wie, że do 31 lipca muszą zadeklarować, że chcą pozostać w OFE. Nam zależy, żeby pozostawienie lub nie składki w OFE było świadomą decyzją samych zainteresowanych, a nie wynikiem ich niewiedzy. Obawiamy się sytuacji, w której ludzie nagle zaczną odkrywać w sierpniu, że całość ich składki emerytalnej trafia do ZUS, chociaż wcale tego nie chcieli. Uważam, że zarówno naszą rolą jak i mediów jest poinformowanie, że mamy teraz wybór. Żeby nie okazało się tylko, że dokonają go tylko ci najaktywniejsi, najlepiej poinformowani

-– mówi Adam Uszpolewicz.

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. członkowie otwartych funduszy emerytalnych (OFE) mogą zdecydować, gdzie będzie kierowana część ich składek emerytalnych, począwszy od składki za lipiec 2014 r. Ci którzy chcą, aby składka w wysokości 2,92% była odprowadzana do OFE, powinni dostarczyć do ZUS odpowiedni dokument: "Oświadczenie członka otwartego funduszu emerytalnego o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego oraz o zapoznaniu się z informacją dotyczącą powszechnego systemu emerytalnego oraz informacją dotyczącą otwartych funduszy emerytalnych" - oświadczenie dostępne jest na stronie ZUS.

on

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze