Masowe powołania do wojska? Armia wyjaśnia!
Media szeroko informują o sprawie rzekomego mężczyzny z Sieradza, który otrzymał wezwanie na 33 dniowe ćwiczenia z Wojskowego Centrum Rekrutacji. Wkrótce przekazano kolejne informacje, jakoby wojsko szykowało się do powołania na ćwiczenia 200 tys. osób!
Jak czytamy na wPolityce.pl:
Ministerstwo Obrony Narodowej planuje w przyszłym roku powołanie na ćwiczenia wojskowe nawet 200 tys. żołnierzy rezerwy. Ile mogą trwać ćwiczenia i kto może zostać powołany? Lekarze, kucharze, kierowcy ciężarówek czy weterynarze - to oni mogą zostać wezwani do stawienia się w regionalnym Wojskowym Centrum Rekrutacji. Zdecydowana większość będzie dotyczyć jednak tych, którzy mieli już doświadczenie wojskowe. W mediach społecznościowych pojawia się wiele świadectw osób, które otrzymały list z WCR, a ich jedyne doświadczenie wojskowe to pojawienie się na komisji lekarskiej.
Do sprawy odniosło się Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji:
W 2023r. powołania na ćwiczenia wojskowe będą dotyczyły głównie osób, którym zostały nadane przydziały moblizacyjne. Liczba „do 200tysięcy”powoływanych na ćwiczenia, w porównaniu z 2022 rokiem, nie zmieniła się i nie oznacza ona bezwzględnej realizacji.
Kto może zostać powołany?
Na ćwiczenia wojskowe powoływane są osoby z pasywnej rezerwy, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej, nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej oraz nie ukończyły 55 roku życia.
A ile potrwają ćwiczenia?
Ćwiczenia wojskowe mogą być: jednodniowe, krótkotrwałe – trwające nieprzerwanie do 30 dni; długotrwałe - trwające nieprzerwanie do 90 dni; rotacyjne – trwające łącznie do 30 dni i odbywane z przerwami w określonych dniach w ciągu danego roku kalendarzowego.
Warto sprawdzić wszystkie informacje na Twitterze.
Twitter/ as/