Wojsko wzywa na ćwiczenia setki tysięcy rezerwistów!
Najbliższe ćwiczenia wojskowe zaplanowano na 14 i 21 października. Po dwa terminy wyznaczono też w listopadzie. Wezwań do udziału w nich mogą spodziewać się rezerwiści, którzy nie ukończyli 55 lat. W przypadku oficerów i podoficerów limit wiekowy jest jeszcze wyższy – wynosi 63 lata. W sumie w 2024 roku doszkolonych ma zostać 200 tys. osób.
Ćwiczenia wojskowe organizowane są na podstawie Ustawy o obronie Ojczyzny, która zobowiązuje do uczestniczenia w nich żołnierzy pasywnej rezerwy. W pierwszej kolejności skupiono się na rezerwistach posiadających przydziały mobilizacyjne – czyli takich, którzy odbyli już przeszkolenie i złożyli przysięgę wojskową.
Jeszcze kilka terminów w tym roku
Chodzi o podtrzymanie kondycji rezerwistów, doszkolenie ich, a także umożliwienie poznania nowoczesnej techniki wojskowej i broni, wraz ze sposobami ich użycia. ****:
14-19 października 2024 r.
21-25 października 2024 r.
18-22 listopada 2024 r.
23 listopada 2024 r.
Cztery rodzaje ćwiczeń
Ćwiczenia wojskowe podzielono na cztery rodzaje, ze względu na czas ich trwania:
jednodniowe
krótkotrwałe (nieprzerwanie do 30 dni)
długotrwałe (nieprzerwanie do 90 dni)
rotacyjne (z przerwami – łącznie do 30 dni w ciągu roku).
Kary dla opornych
Za niestawienie się w wyznaczonym terminie grożą sankcje określone w art. 144 §1 Kodeksu karnego. Najsurowsza z nich to kara pozbawienia wolności do 3 lat. W sprawach mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia jej do 1 roku.
141 złotych – dniówka dla szeregowca
Za każdy dzień na ćwiczeniach żołnierz otrzymuje uposażenie dostosowane do swojego stopnia i stanowiska służbowego.
Rekompensata za utracone wynagrodzenie
Żołnierzowi odbywającemu ćwiczenia wojskowe przysługuje ponadto (na podstawie przepisu art. 312 ust. 2 i 10 ustawy o obronie Ojczyzny) rekompensata utraconego wynagrodzenia w wysokości 1/22 miesięcznego dochodu za każdy dzień ćwiczeń wojskowych (nawet do 756 zł dziennie). Rekompensacie podlega różnica pomiędzy otrzymanym uposażeniem a wynagrodzeniem za pracę, bądź dochodem z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej lub rolniczej – wyjaśnia Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji.
Źródło: Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji
Oprac. GS
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Budżet na granicy szaleństwa finansowego
Polacy inwestują miliardy! Rekordowo w Czechach i Norwegii
Polska przegrywa w TSUE. Klęska branży transportowej
»» O niekonwencjonalnych sposobach pozyskiwania i inwestowania w złoto opowiada red. Grzegorz Szafraniec na antenie telewizji wPolsce24 – oglądaj tutaj: