Policja radzi jak bezpiecznie strzelać w sylwestra
Przed nami oczekiwana noc sylwestrowa, pełna wesołej atmosfery i wystrzałowej zabawy. Warto posłuchać doświadczonych policjantów, by zabawa nie skończyła się w szpitalu, albo na komendzie
Większość z nas chce przeżyć ten czas w niezapomniany i huczny sposób. Policjanci mają duże doświadczenie z bronią i materiałami wybuchowymi, dlatego warto posłuchać ich porad. Nikt w końcu nie chce ani szkód w mieszkaniu, ani uszczerbku na swoim zdrowiu. Dlatego, klasycznie, jak co roku, policja uczy i przestrzega, jak bezpiecznie i bez zbędnych szkód na ciele oraz okolicznych budynkach, przeżyć zabawę sylwestrową.
W tym roku te rady mają wyjątkowy wydźwięk i znaczenie, ponieważ w wielu miastach, w tym w Warszawie, odwołano plenerowe imprezy i większość ludzi będzie obchodzić sylwestra po domach. Część mieszkańców już słyszy, że zabawę zaczęto wcześniej i trwają już pierwsze próby. Warto wziąć sobie zatem do serca te rady.
Pamiętajmy, że prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych, za wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia. W większości gmin wprowadzono okresowe ograniczenia w stosowaniu materiałów pirotechnicznych. W szczególnie uzasadnionych wypadkach, w okresie objętym zakazem ich stosowania, zgodę na używanie materiałów pirotechnicznych wydaje właściwy wójt, burmistrz lub prezydent miasta.
Nie zapominajmy, że huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie domowe czworonogi, które nieprzyzwyczajone, mocno przezywają ten okres, zdarzają się im nawet ucieczki. Warto więc, mieć na uwadze naszych małych towarzyszy i zadbać o to, by nasi milusińscy nie byli narażeni na dokuczliwe odgłosy wystrzałów.
Policja radzi, by przed zakupem materiałów pirotechnicznych sprawdzić, czy:
* wyrób pochodzi z legalnego źródła, podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi oraz oznaczenie CE,
* dołączona jest instrukcja obsługi w języku polskim, zawierająca co najmniej: informację dotyczącą sposobu odpalenia oraz ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa podczas użytkowania,
* obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych: pęknięć, przerwań, wgnieceń czy wybrzuszeń,
* elementy składowe są dobrze ze sobą połączone i nie przesuwają się,
* wyrób, który jest przeznaczony do pionowego ustawienia na podłożu lub wkopania w ziemię, jest wyposażony w oprzyrządowanie pozwalające na właściwe ustawienie w sposób wykluczający przewrócenie lub przechylenie się w trakcie działania.
Nie ma to jak rady doświadczonych policjantów. Bezpiecznej zabawy!
Wszystkie porady można sprawdzić na stronie internetowej policji.
Policja.pl/KG