Ofiary trzęsień ziemi - tak działają ratownicy [INFOGRAFIKA x 2 ]
Ratownicy na miejscu katastrofy wchodzą w ruiny i to ryzyko, jakie podejmują, musi mieć uzasadnienie w konkretnej wiedzy, że tam znajdują się ludzie, którzy potrzebują pomocy. Taka pomoc wymaga oczywiście specjalistycznego sprzętu.
Budynki a trzęsienia ziemi.
Zespół tureckich ekspertów ds. zagrożeń wykazał w zeszłym roku, że wiele dzielnic mieszkalnych w Turcji, gdzie stoją starsze lub nieodpowiednio skonstruowane budynki, jest poważnie zagrożonych trzęsieniami ziemi. Jednak ich model zakładał wystąpienie trzęsienia dziesięciokrotnie słabszego, niż to, jakie uderzyło w Turcję i Syrię w poniedziałek rano.
Tysiące budynków zostało zbudowanych ze słabych materiałów i metodami, które nie były zgodne ze standardami inżynierii sejsmicznej - skomentował Eyup Muhcu, prezes Izby Architektów Turcji.
„Zasoby budowlane w okolicy (katastrofy) były słabe i niesolidne, pomimo ryzyka trzęsień ziemi” – dodał Muhcu.
W 2018 r. turecka agencja rządowa odpowiedzialna za egzekwowanie przepisów budowlanych przyznała, że ponad połowa wszystkich budynków w Turcji nie była z nimi zgodna, chociaż nie ujawniono, ile naruszeń przepisów dotyczyło odporności na trzęsienia ziemi.
Czytaj także: Pierwsza Saudyjka poleci w kosmos w 2023 r. Lot AX-2!
PAP/Infografika/gr