Putin: NATO wysyła broń z "komponentem nuklearnym" do Kijowa
Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało w piątek, że użycie pocisków ze zubożonym uranem na Ukrainie zaszkodzi ukraińskim żołnierzom oraz cywilom i negatywnie wpłynie na sektor rolny kraju na dziesięciolecia, a nawet stulecia
Rosja gwałtownie zareagowała na plany Wielkiej Brytanii na początku tego tygodnia, by wysłać na Ukrainę pociski zawierające zubożony uran.
Londyn uważa to za konwencjonalną formę amunicji, a prezydent Władimir Putin stwierdził, że członkowie NATO wysyłają już broń z „komponentem nuklearnym” do Kijowa.
Zachód doskonale zdaje sobie sprawę z negatywnych konsekwencji używania amunicji zawierającej zubożony uran – powiedział Igor Kiriłłow, szef Sił Obrony Radiologicznej, Chemicznej i Biologicznej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w piątkowym oświadczeniu.
Powiedział, że dane dotyczące wykorzystania zubożonego uranu przez Stany Zjednoczone i ich sojuszników na Bałkanach i w Iraku wskazują na poważne i trwałe negatywne skutki dla lokalnej ludności i środowiska.
Ukraiński przemysł rolny może ucierpieć „przez dziesięciolecia, jeśli nie stulecia – powiedział Kiriłłow.
Według Kiriłłowa użycie takich pocisków przez Kijów spowoduje nieodwracalne szkody dla zdrowia żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy i mieszkańców Ukrainy, a także doprowadzi do skażenia radioaktywnego znacznych obszarów zasiewów.
Krytycy wykorzystania zubożonego uranu, tacy jak Międzynarodowa Koalicja na rzecz Zakazu Broni Uranowej, twierdzą, że pył wytwarzany przez taką broń może być wdychany oraz może zatruć wody gruntowe i glebę w przypadku nie trafienia w cel.
Kraje takie jak Stany Zjednoczone i Wielka Brytania twierdzą, że zubożony uran jest dobrym narzędziem do zniszczenia nowoczesnego czołgu. Wielka Brytania mówi w wytycznych, że wdychanie pyłu zubożonego uranu ma niskie prawdopodobieństwo spowodowania poważnych obrażeń.
Ministerstwo obrony Rosji w piątek zakwestionowało te twierdzenia i stwierdziło, że użycie pocisków ze zubożonym uranem w porównaniu z amunicją na bazie wolframu „nie ma znaczącej przewagi” na polu bitwy.
Towarzystwo Królewskie stwierdziło w raporcie z 2002 r., że ryzyko dla nerek i innych narządów wynikające z użycia amunicji ze zubożonym uranem jest bardzo niskie dla większości żołnierzy na polu bitwy i dla osób mieszkających na obszarze konfliktu.
Według danych Międzynarodowej Koalicji na rzecz Zakazu Broni Uranowej (ICAN) Rosja produkuje broń uranową wraz z około 20 innymi krajami.
Reuters; aif.ru/or