Te firmy wciąż działają w Rosji! Ukraina publikuje "listę hańby"
Ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NAZK) to rządowa agenda Ukrainy zajmująca się właśnie aferami korupcyjnymi ale też, w czasie wojny, kwestią firm, które - w jej ocenie - sponsorują rosyjskie działania. Teraz przygotowała dużą listę międzynarodowych podmiotów, które mniej lub bardziej bezpośrednio przyłożyły rękę do wspierania rosyjskiej agresji.
Po 13 miesiącach agresji Rosji na Ukrainę i zestawowi surowych sankcji wciąż sporo firm zagranicznych działa w rosji, wspierając tamtejszą gospodarkę. Z tej przyczyny Ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NAZK) przygotowała „listę wstydu” na której znajdują się przedsiębiorstwa wciąż działające w Rosji. Według NAZK firmy te świadomie lub nieświadomie przyczyniają się do dalszych działań Rosji w wymiarze militarnym.
Na liście firm, co warto odnotować, nie ma przedsiębiorstw z Polski! Znajdują się tam natomiast firmy zagraniczne, które działają i w naszym kraju.
Jak informuje Business Insider:
Najwięcej przedsiębiorstw określonych jako „sponsorzy wojny” jest z: Grecji (pięć), Francji (cztery), Chin, Włoch i USA (po dwie). Jednego przedstawiciela mają: Austria, Belgia, Estonia, Niemcy i Wielka Brytania.
A jakie dokładnie firmy tam znajdziemy?
Choćby francuska sieć marketów budowlanych Leroy Merlin. Firma nadal działa w Rosji choć dosłownie na dniach zapowiedziała wyprowadzkę z tego kraju.
LM należy do rodziny Mulliez, która kontroluje grupę Adeo - w jej skład wchodzą też… markety Auchan! Ta firma też znajduje się na „liście hańby”.
A Niemcy? Cóż - pochodząca z tego kraju grupa Metro wciąż posiada w Rosji sieć sklepów Fasol. co istotne w Polsce markety tej grupy noszą nazwę… Makro!
Jednak i Amerykanie nie mają powodu do zadowolenia - pochodząca zza oceanu firma Procter & Gamble Company posiada marki takie jak Gillette, Ariel, Lenor czy Fairy i też działa w Rosji. Jeśli chodzi o urodę to francuska Yves Rocher też nie wycofała się z Federacji Rosyjskiej. Jak pisze NAZK:
Roczny obrót całej Grupy Rocher wynosi około 3 mld euro. Do rosyjskiego budżetu w 2022 r. jej rosyjska spółka wpłaciła około 6 mln dol. podatków. W ten sposób Yves Rocher nadal sponsoruje agresję militarną Rosji, państwa, które Parlament Europejski uznał za sponsora terroryzmu
A to tylko kilka z firm obecnych na liście. Tę można znaleźć na oficjalnej stronie NAZK.
business insider/ as/