Giełda jako współczesna Bastylia? Protestujący wdarli się do gmachu
Grupa protestujących przeciwko reformie emerytalnej związkowców wdarła się w czwartek do budynku Euronext w dzielnicy La Defense
Protestujący domagają się nadal rezygnacji z podniesienia wieku emerytalnego i obciążenia kosztami świadczeń najbogatszych Francuzów, poinformowała agencja Reutera.
Wymachujący związkowymi sztandarami i odpalający świece dymne demonstranci okupowali krótko lobby Euronextu. Do podobnych protestów doszło w przed kilkoma tygodniami w paryskich biurach Blackrock - światowego giganta inwestycyjnego
Mówi się nam, że nie ma środków na finansowanie emerytur. Ale nie trzeba sięgać po pieniądze do robotniczych kieszeni, można je znaleźć w kieszeniach miliarderów - powiedział agencji Reutera Fabien Villedieu z kolejarskiego związku zawodowego, który był w grupie okupującej Euronext.
Protestujący wykrzykiwali „nie dla reformy emerytalnej” i zapowiadali, że będą kontynuować akcję aż do wycofania się rządu z decyzji o podniesieniu wieku emerytalnego.
Prezydent Emmanuel Macron podpisał już ustawę o podniesieniu z 62 do 64 lat wieku niezbędnego do otrzymania emerytury państwowej. Reforma była flagowym projektem jego kampanii wyborczej i jest odpowiedzią na rosnące zadłużenie kraju.
Jak twierdzili broniący zmian przedstawiciele rządu, podniesienie wieku emerytalnego jest jedynym sposobem, by kraj ze starzejącym się społeczeństwem mógł uniknąć zapaści systemu. Dotychczasowy wiek emerytalny we Francji należał do najniższych w Unii Europejskiej.
Nowy symbol?
Skąd Bastylia? Dla przypomnienia - 14 lipca 1789 roku zbuntowany przeciwko władzy monarszej lud Paryża w poszukiwaniu amunicji wtargnął do Bastylii. Budynek został zajęty i w kolejnych dniach zburzony. Incydent stał się symbolicznym początkiem rewolucji francuskiej. Wybudowana w XIV wieku Bastylia stanowiła początkowo część paryskich umocnień.
Rewolucja francuska to okres w historii Francji w latach 1789–1799, w którym doszło do głębokich zmian polityczno-społecznych i obalenia monarchii Burbonów.
Czytaj też: Francja planuje kolejne reaktory. „Niemcy popełniają błąd”
PAP, Twoja historia, Wikipedia/KG