"Duże szanse polskich firm w odbudowie Ukrainy"
Perspektywy polsko–ukraińskiej współpracy gospodarczej - były tematem posiedzenia Rady ds. Przedsiębiorczości, które odbyło się we wtorek w Warszawie. Prezydent Andrzej Duda, który uczestniczył w spotkaniu zwracał uwagę m.in. na konieczność wykorzystania potencjału polskiego biznesu w odbudowie Ukrainy.
Jak przekazała Kancelaria Prezydenta RP, podczas spotkania Rady d. Przedsiębiorczości Andrzej Duda „zwrócił uwagę na konieczność wykorzystania potencjału polskiego biznesu w procesie odbudowy Ukrainy, która będzie oznaczała przyspieszoną modernizację tego kraju”. Wskazał również na „doświadczenie przedsiębiorców zdobyte dzięki dotychczasowym kontaktom z biznesem i społeczeństwem ukraińskim, jak i układ tras tranzytowych, które przechodzą przez Polskę”.
Podczas posiedzenia wypowiadali się zaproszeni goście: ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz, prezes zarządu Plastics Ukraina sp. z o.o. Ireneusz Derek i prezes zarządu Zrzeszenia Ukraińskiego Biznesu w Polsce Jarosław Romańczuk. W spotkaniu uczestniczył też zastępca szefa KPRP Piotr Ćwik.
Uczestnicy posiedzenia podkreślili potencjał polsko–ukraińskiej współpracy gospodarczej, wskazali również na jej szanse i możliwe obszary działania. Dyskutowano także o konieczności opracowania niezbędnych instrumentów i narzędzi wsparcia polskiego biznesu, m.in. dla zabezpieczenia przeprowadzanych operacji” - czytamy w komunikacie KPRP.
Po zakończeniu posiedzenia doradca prezydenta Zdzisław Sokal podkreślił, że należy mieć świadomość, iż inne kraje również będą uczestniczyły w procesie odbudowie zniszczonego kraju, którego koszty szacuje się nawet na bilion dolarów. Wskazał, że w kwestii źródeł finansowania podejmowane są rozmowy z różnymi instytucjami międzynarodowymi, takimi jak Bank Światowy czy Europejski Bank Inwestycji i Rozwoju” - informuje Kancelaria Prezydenta
Zdzisław Sokal dodał, że Polska prowadzi rozmowy z innymi krajami i zagranicznymi przedsiębiorcami, które mają „duże możliwości operacyjne”, wskazując, że poza państwami europejskimi, udziałem w odbudowie zainteresowany jest biznes amerykański oraz z Korei Południowej. „Chcemy budować przestrzeń do współpracy” – zaznaczył.
W skład Rady ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP wchodzą przedstawiciele biznesu i środowiska naukowego. Jej głównym założeniem jest stworzenie forum wymiany doświadczeń między środowiskiem naukowym – ekspertami z dziedziny gospodarki i zarządzania oraz praktykami biznesu.
Czytaj też: Ukraina. Potężna eksplozja w Melitopolu
Czytaj też: Tauron i ceny prądu. Grupa odnotowała 1 mld zł zysku
pap, jb