CPK uzyskał decyzję środowiskową
Centralny Port Komunikacyjny (CPK) otrzymał od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) decyzję środowiskową dla budowy lotniska i węzła kolejowego. Spółka może teraz wnioskować o decyzję lokalizacyjną, a potem o pozwolenie na budowę.
„Decyzja środowiskowa wydana przez RDOŚ w Warszawie oznacza zielone światło dla budowy CPK w poszanowaniu dla ludzi i środowiska naturalnego. Naszym celem jest prowadzenie projektu w sposób optymalny dla regionu. Jeszcze w lipcu możliwe jest uzyskanie promesy zezwolenia na budowę z Urzędu Lotnictwa Cywilnego. To otworzy drzwi do złożenia wniosku do wojewody o wydanie decyzji lokalizacyjnej. Kolejnym krokiem będzie wniosek o pozwolenie na budowę” – mówi Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej i pełnomocnik rządu ds. CPK.
Decyzja środowiskowa obejmuje m.in. terminal pasażerski, budynki i obiekty wspierające funkcjonowanie lotniska, wieżę kontroli ruchu lotniczego, drogi startowe i kołowania, płyty postojowe, węzeł kolejowy i drogowy, a także infrastrukturę taką jak np. hotele, budynki komercyjne oraz parkingi. Uzyskanie jej pozwala inwestorowi m.in. na usuwanie drzew i krzewów, prowadzenie prac geologicznych oraz wymaganych badań archeologicznych i konserwatorskich.
„Badania środowiskowe rozpoczęliśmy w styczniu 2021 r. Ich wyniki były na bieżąco uwzględniane w pracach nad master planem lotniska. Dziękuję zespołowi, który przygotował obszerny raport środowiskowy oraz zapewnił, że oddziaływanie naszej inwestycji na środowisko zostało skutecznie ograniczone. Dzisiejsza decyzja dowodzi, że nawet w przypadku tak skomplikowanych inwestycji jak CPK można utrzymać bardzo wysokie tempo pracy, nie idąc na kompromisy co do jakości” – powiedział Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.
W czerwcu minister infrastruktury zatwierdził Plan Generalny dla CPK, a spółka przyjęła projekt koncepcyjny lotniska i dworca kolejowego. Czytaj więcej: Minister infrastruktury zatwierdził Plan Generalny CPK
Prowadzony jest proces wyboru partnera strategicznego, czyli mniejszościowego udziałowca spółki lotniskowej. Skarb Państwa zachowa co najmniej 51 proc. udziałów. Obecnie na krótkiej liście inwestorów są już tylko trzy zagraniczne podmioty. Pierwszy etap lotniska CPK, czyli dwie równoległe drogi startowe i infrastruktura do obsługi 40 mln pasażerów rocznie, ma zostać uruchomiony w 2028 r.
Czytaj także: CPK publikuje wyniki finansowe i … ma zysk
rb